Victorie pentru Europa

CS Universitatea Suceava – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 32 – 24 (13 – 8) CS Universitatea Suceava și-a revenit repede după eșecul de la Satu Mare și a câștigat, sâmbătă, derbiul pentru locul patru cu Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu, scor 32-24 (13-8), într-un meci contând pentru etapa a XVI-a din Liga Națională de handbal masculin.

Cu o evoluție bună în special pe finalurile de repriză și cu un portar Pralea în zi mare, sucevenii și-au trecut în cont două puncte care le oferă șanse mari la o clasare pe locul 4. În ciuda faptului că problemele medicale nu au ocolit lotul sucevean, antrenorul Leonard Bibirig a ales cartea câștigătoare, improvizațiile făcute pe unele posturi dând randament. Mai mult, apărarea a funcționat mult mai bine decât etapa trecută, asta deși în fața jucătorilor universitari s-a aflat o echipă cu o linie de 9 metri foarte bună. Așa se face că după 10 minute scorul a fost 4-2 în favoarea studenților, iar în minutul 20 era 9-6 pentru CSU. Ultimele minute ale primei reprize au aparținut sucevenilor, care au intrat la vestiare cu un avans de cinci goluri, scor 13-8. Oaspeții au dat semne de revenire în debutul părții secunde (13-10, minutul 35) însă elanul le-a fost tăiat de jucătorii Universității, care au menținut constant o diferență de 2-3 goluri până în ultimul sfert de oră. Pe fondul unei evoluții de excepție a portarului Bogdan Pralea (aproximativ 20 de intervenții reușite), CSU s-a distanțat decisiv, în minutul 50 scorul fiind 24-17. Încurajați și de publicul sucevean, “alb-albaștrii” s-au distanțat la 8 goluri, diferență care s-a înregistrat și la final, scor 32-24. Cu victoria de sâmbătă sucevenii au realizat 22 de puncte și sunt pe locul patru, la două puncte în fața celor de la Știința Bacău și Energia, iar runda viitoare vor evolua, în deplasare, chiar pe terenul Științei, miercuri, de la ora 17.00. Leonard Bibirig: “Trebuia să câștigăm acest meci” Leonard Bibirig i-a dedicat lui Florin Ciubotariu victoria cu Energia, extrema stângă a sucevenilor împlinind în ziua jocului 27 de ani. Cât privește evoluția echipei, Bibirig a recunoscut că o victorie la o diferență de 3-4 goluri era necesară pentru a lua fața gorjenilor, care în tur învinseseră cu 26-23, astfel că CS Universitatea va avea avantajul meciurilor directe în cazul în care la finalul stagiunii va fi la egalitate de puncte cu Energia. “A fost un meci important pentru noi, în care trebuia să câștigăm la 3-4 goluri pentru a avea avantaj în meciurile directe cu Energia Pandurii. Eram conștienți că vom întâlni un adversar cu o linie de 9 metri care finalizează de la distanță și mă bucur că am reușit să desfacem în mare parte sistemul lor de joc. Felicit jucătorii pentru efortul depus, pentru sacrificiul și voința de care au dat dovadă pentru a câștiga. De asemenea, îi felicit pe Adrian Chirut, care este un exemplu pentru echipă jucând nerefăcut complet, și pe Bogdan Pralea, care astăzi a avut o evoluție foarte bună în poartă. Mulțumesc și publicului care a fost alături de noi în momentele grele ale meciului. Această victorie ne oferă un moral bun pentru partidele grele care urmează”, a declarat Leonard Bibirig. Liviu Andrieș: “Ne-au mâncat ratările. L-am făcut mare pe Pralea” Liviu Andrieș, antrenorul gorjenilor, pune eșecul pe seama ratărilor jucătorilor săi și regretă faptul că echipa sa nu a scos mai mult de la o echipă care, spune el, se confruntă cu probleme financiare. „Ne-au mâncat ratările. Cred că am avut 16-17 faze irosite de unu la unu cu portarul. De ce mi-era frică nu am scăpat, l-am făcut mare pe Pralea. Poarta ne-a ținut, în special Rădulescu care a făcut din nou un joc bun, însă interii și extrema stângă nu ne-au ajutat prea mult”, a declarat antrenorul Energiei, Liviu Andrieș. El s-a arătat cu atât mai supărat, cu cât crede că echipa suceveană nu a jucat nici ea la un potențial apropiat de valoarea ei. “Înfrângerea este și mai supărătoare pentru că nu am prins Suceava foarte motivată, sunt și la ei ceva tensiuni din cauza banilor. S-au desprins pe finalurile de repriză, altfel a fost destul de echilibrat”, a completat antrenorul gorjenilor, care a mărturisit și că locul patru nu este unul pe care echipa sa ar fi putut să stea până la finalul campionatului: “Nici nu meritam locul patru. Să ne batem pentru locul 5, dar dacă jucăm în continuare așa nu avem șanse la cupele europene. De altfel nici nu contam pe o victorie la Suceava, așa că nu facem o mare tragedie din această înfrângere”, a încheiat Liviu Andrieș. Au evoluat formațiile: CS Universitatea Suceava: Pralea, Andrei – Gavriloaia (7 goluri), Adomnicăi (6), Mitrea (6), Acatrinei (5), Dediu (3), Zvanciuc (1), Ciubotariu (1), Bursuc (1), Șoldănescu (1), Șerban (1), Chiruț, Roșu, Pancu. Antrenor: Leonard Bibirig. Energia Pandurii: Rădulescu, Dragomir – Vukas (6 goluri), Truică (6), Florea (3), Mazilu (3), Ilieș (2), Giotoiu (2), Enache (1), Păiuș (1), Șandru, Mărgineanu, S. Iacob. Antrenor: Liviu Andrieș. Arbitri: Blaș / Ghiorghișor.