Victorie facilă a Rapidului

Rapid CFR Suceava – Luceafărul Mihai Eminescu 3-0 (1-0)

Rapid CFR Suceava și-a respectat statutul de favorită în disputa de ieri cu ultima clasată, Luceafărul Mihai Eminescu, pe care a învins-o cu scorul de 3-0 (1-0), prin golurile marcate de I. Plămadă (3), Ghiviziu (62) și Zaremba (83).

Victoria obținută în fața grupării botoșănene este a șasea din actuala stagiune pentru „alb-vișinii”, care, deși au avut în față un adversar modest, au demonstrat încă o dată că, în ciuda tinereții, este o echipă cu potențial. Prima repriză a fost la discreția jucătorilor antrenați de Ioan Radu, care au trecut în avantaj încă din minutul 3, când Ionuț Plămadă a înscris direct din lovitură liberă, făcând ca intervenția goalkeeperului botoșănean Afloarei să fie inutilă. Golofca și Zaremba au irosit câteva șanse bune de a mări avantajul ceferiștilor, însă portarul oaspeților s-a opus de fiecare dată. În replică, botoșănenii au avut o singură ocazie mai clară de gol, prin Vieru, însă șutul acestuia a fost reținut de Cătălin Pascal. După pauză jocul nu s-a schimbat prea mult, tot Rapidul fiind echipa mai bună și, pe fondul unei dominări atât la posesie, cât și la ocaziile de gol, în minutul 62, ex-botoșăneanul Alex Ghiviziu a marcat pentru 2-0. După ce a mai avut câteva oportunități bune de a înscrie, Tudor Zaremba și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 83, când a fructificat o centrare bună venită de pe partea dreaptă de la Cezar Ciurlă. Juniorul Barbir, intrat pe teren pe final de meci, a avut șansa să facă 4-0, însă mingea a fost scoasă de pe linia porții de un fundaș de la Luceafărul. Etapa viitoare, Rapid CFR Suceava va juca, în deplasare, împotriva echipei CSM Focșani, formație care luptă pentru evitarea retrogradării. Au evoluat formațiile: Rapid CFR Suceava: Pascal – C. Ciurlă, Breniuc, Hrimiuc, Spătar – Golofca (80 Pășcănuț), Ghiviziu, Vajda, I. Plămadă (84 Olariu) – Liutec (87 Barbir), Zaremba. Antrenor: Ioan Radu. Luceafărul Mihai Eminescu: Afloarei – Burlacu, Pintilii, Dutca, Ciornea – Vieru, Antonescu, Cazacu, Guceanu – Netbai, Ivasuc. Antrenor Cătălin Chirilă. Arbitri: Ovidiu Curta (Tg. Mureș) – Ovidiu Găleată (Piatra Neamț), Elena Munteanu (Tg. Mureș).