Hochei pe gheață

Sezonul competițional 2010-2011, cel mai bun din ultimii ani

Hocheiul pe gheață este unul dintre cele mai complexe jocuri sportive. Trebuie în primul rând să patinezi excelent, apoi să ai o îndemânare deosebită cu crosa și pucul și, nu în ultimul rând, îți trebuie o pregătire fizică specială pentru a rezista ritmului de joc și inerentelor body-check-uri.
 

Așa dificil cum este, hocheiul a prins bine în Suceava și are o tradiție îndelungată, în prezent fiind pe cale să redevină ceea ce a fost odată. Deși a rămas cu doar o singură echipă într-o competiție oficială, deoarece era costisitor de susținut două formații, întrucât bugetul CSM Suceava este limitat, hocheiul sucevean a avut, din punct de vedere sportiv, un sezon competițional bun. Echipa de juniori a CSM Suceava, care evoluează în campionatul juniorilor under 14, a reușit câteva rezultate de excepție. Mai mult, șase dintre sportivii crescuți și lansați la Suceava joacă la echipe de prestigiu în peisajul hocheistic românesc. Micii hocheiști suceveni pregătiți de Constantin Curelaru și Cătălin Vasiliu au reușit, în sezonul competițional, victorii în fața Stelei, a echipei CS Olimpia Ploiești și a formației HC Madicsa Cârța (Harghita). Hocheiul sucevean se mai poate mândri cu sucevenii Răzvan Cozma și Cătălin Cozma care au devenit vicecampioni naționali la juniori under 18 cu Steaua București, iar Codrin Băieșu, Octavian Simileac și Alexandru Sârghi au cucerit medalia de bronz la categoria juniori under 16 cu Dunărea Galați, formație care s-a impus în duelul cu Steaua, acolo unde joacă alt sucevean, Jurgen Stadler. Deși se poate considera că sezonul care tocmai s-a încheiat a fost bun, nu totul a fost perfect în hocheiul sucevean. Cei 85 de hocheiști suceveni, la începători sau la grupele de performanță, beneficiază de un singur vestiar. Mai trebuie remarcat că la turneul de la Suceava formațiile oaspete s-au dezechipat în sală, iar arbitrii într-un birou. Încă un lucru care mai trebuie menționat în legătură cu turneul găzduit de patinoarul sucevean este acela că gheața a fost absolut nesatisfăcătoare pentru că rolba, mașina cu care se curăță gheața, este defectă de o perioadă lungă de timp. „Avem la antrenamente peste 85 de copii cărora le place cu adevărat hocheiul. Trebuie să spun că fără dragoste pentru hochei nu se poate face performanță. Un exemplu în acest sens sunt doi frați din Rădăuți, Petrovici, care fac naveta la Suceava pentru a fi prezenți la ședințele de pregătire tehnică. Păcat că nu putem oferi copiilor cele mai bune condiții de pregătire și competiție, dar sperăm că lucrurile se vor schimba în bine. În ceea ce privește sezonul competițional oficial, echipa noastră, CSM Suceava, a progresat mult în campionatul under 14 reușind câteva rezultate de excepție. Doar un singur gol ne-a despărțit de evoluția în turneul I-V, dar oricum ne-am descurcat, onorabil zic eu, și în turneul VI-VIII am reușit să ne clasăm la final pe locul VII. Echipa noastră ar putea și mai mult dacă s-ar putea pregăti pe gheață mai multe luni pe an. Oricum, un lucru deosebit de util este patinoarul uscat din cadrul complexului „Unirea”, patinoar care ne dă posibilitatea să ne antrenăm chiar și vara și să economisim sumele cu care ar fi trebuit să facem în alte locații stadiul de pregătire centralizată. Din echipa noastră under 14 putem să-i remarcăm la finele acestui sezon competițional pe Alex Tăuteanu, Bogdan Vasiliu, Eduard Davidel și Ștefan Afanasov, tineri care promit. Încă un lucru care ne face să continuăm munca la Suceava este acela că hocheiștii crescuți de noi au ajuns să evolueze la cluburi de marcă în hocheiul românesc ca Steaua și Dunărea Galați. Răzvan Cozma și fratele lui Cătălin joacă la juniorii under 18 de la Steaua, iar Jurgen Stadler la juniorii under 16 de la același club. La Dunărea Galați în campionatul under 16 evoluează Codrin Băieșu, Octavian Simileac și Alexandru Sârghe. Sperăm ca în sezonul viitor, când vom juca în campionatul juniorilor under 16, să avem cel puțin aceleași rezultate ca în campionatul under 14”, a declarat antrenorul secției de hochei a CSM Suceava, Constantin Curelaru. Memorialul „Ștefan Tomovici”, un turneu care menține interesul sucevenilor pentru hochei Pasiunea sucevenilor pentru hochei este ținută vie și de Memorialul „Ștefan Tomovici”, competiție de old-boys de mare interes. Deși în acest an turneul nu a putut avea loc la Suceava, patinoarul fiind închis, totuși, echipa reprezentativă a Sucevei a demon-strat la Galați, acolo unde s-a disputat turneul hocheistic, că știe să joace și să facă și spectacol. Dacă în anii trecuți sucevenii nu aveau nicio șansă în fața „veteranilor” gălățeni, la această ediție a Memorialului „Ștefan Tomovici” sucevenii i-au învins și au arătat o organizare deosebită. Grupul hocheiștilor trecuți de prima tinerețe a decis ca la finele acestei luni să continue seria partidelor cu alte formații din țară la Brașov, acolo unde vor juca pe modernul patinoar recent inaugurat.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: