Nimic de făcut în fața campioanei

> Într-un meci contând pentru etapa a XX-a, CSMU LPS Suceava – Remat Zalău 0-3 (-17, -22, -19)

Așa cum era de așteptat, campioana en-titre și lidera la zi a Diviziei A1 de volei masculin, Remat Zalău, și-a respectat blazonul și a învins pe CSMU LPS Suceava cu 3-0. În pofida victoriei, care nu a stat nicio clipă sub semnul îndoielii, se poate spune că jucătorii pregătiți de Victor Pancu nu s-au făcut de râs, arătând chiar și execuții remarcabile în unele momente ale jocului. Totuși, nu trebuie omis faptul că voleibaliștii suceveni au greșit nu mai puțin de 17 ser-vicii, la care dacă mai adăugăm erorile la preluare, se poate spune că CSMU LPS Suceava a pornit deja cu un deficit de un set la meciul cu sălăjenii. Primul set al partidei dintre CSMU LPS Suceava și Remat Zalău a fost cel mai echilibrat, gazdele fiind tot timpul la doar un punct sau două în urma valorosului lor adversar. De la 17-15 în favoarea oaspeților, sucevenii s-au „tăiat” pur și simplu și au pierdut setul la 17. Dacă primul set a fost cel mai echilibrat, setul al doilea a fost cel mai frumos. Lăsând la o parte inhibițiile, sucevenii au demonstrat că știu ceva volei, reușind câteva faze deosebit de spectaculoase. Din nefericire, după una sau două realizări, urma ori un serviciu în fileu sau afară, ori o greșeală absolut copilărească. După ce au cedat setul secund la 22, sucevenii s-au „pierdut” în ultimul, care a fost dominat clar de voleibaliștii echipei campioane a României. Spre sfârșitul meciului, ei au mai recuperat din diferență, cedând în final la 19. Meciul dintre CSMU LPS Suceava și Remat Zalău a fost plăcut de urmărit, oaspeții având în Nagy, Nemeth, Laza sau Geiger jucători de mare valoare, în timp ce gazdele au reușit să se ridice pe alocuri la nivelul adversarilor, care au evoluat relaxați. Oricum, etapa a XXI-a poate consemna prima victorie a sucevenilor în acest sezon competițional, 3-0 cu Torpi Târgu Mureș, formație care s-a retras din campionat la finele turului. CSMU LPS Suceava: Giurcă, Bocancea, Rîpeanu, Sasu, Pietraru, Orășanu, Someșan, Olteanu, Lupu, Andone. Remat Zalău: Laza, Feher, Borota, Geiger, Nagy, Nemeth, Afloarei, Mărieș, Josifov, Stoian, Ciupe, Seiffert.