În disputa cu Dinamo

Doar un set a reușit să câștige CSMU LPS Suceava

Într-un meci din etapa a XIV-a, CSMU LPS Suceava – Dinamo 1-3 (-18, 18, -13, -18)

Cea mai cruntă înfrângere a sezonului pentru CSMU LPS Suceava a fost în partida din tur contra celor de la Dinamo. Dacă în meciul din București sucevenii au pierdut la 8, 8 și 6, în meciul de sâmbătă, 29 ianuarie, din sala „Unirea”, progresul gazdelor poate fi considerat enorm. Primul set a aparținut dinamoviștilor care au profitat din plin de debutul moale al gazdelor. Oricum trebuie să menționăm faptul că sucevenii au ratat patru servicii în primul set, iar cel mai bun jucător al oaspeților a fost și a rămas, până la final, suceveanul Răzvan Purice. Setul al doilea a consemnat o revenire absolut spectaculoasă a gazdelor care au condus cu 8-0 și 16-6, pentru a învinge cu 25-18. Așa cum se întâmplă de obicei la CSMU LPS Suceava, jucătorii, după un moment bun, se „taie” pur și simplu, și devin speriați de posibilitatea de a învinge o echipă de top. Setul trei a fost un galop de sănătate pentru Dinamo care a câștigat la 13. În setul al patrulea jocul a fost mai echilibrat, însă voleibaliștii suceveni au gafat șapte servicii și patru preluări simple oferind dinamoviștilor 11 puncte fără luptă. În aceste condiții Dinamo a învins pe CSMU LPS cu 3-1. CSMU LPS Suceava: Rîpeanu, Giurcă, Olteanu, Bocancea, Orășanu, Someșan, Lupu, Ursachi. Dinamo: Tudor, Purice, Dincă, Manda, Ilie, Marincă, Mureșan, Roman.