Sucevenii rămân fără nicio victorie în 2011

Egalați de lider pe final de meci

CS Universitatea Suceava – HC Odorhei 35 – 35 (20 – 16) CS Universitatea Suceava nu a reușit să câștige nici cel de-al doilea amical disputat pe teren propriu cu HC Odorhei. Învinși vineri seară, scor 40-42, „studenții” lui Leonard Bibirig au făcut sâmbătă dimineață un meci mai bun, dar au ratat victoria în ultimele secvențe ale întâlnirii.

CS Universitatea s-a aflat la conducere pe întreaga durată a partidei, în minutul 16 având chiar un avans de 6 goluri, scor 12-6. La pauză, sucevenii au condus cu 20-16, iar în minutul 35, diferența de pe tabela de marcaj, 24-18, îi îndemna pe cei 200 de suporteri prezenți la meci să spere într-o victorie. Totul s-a rupt din minutul 54, când CSU avea cinci goluri în fața harghitenilor, 34-29, oaspeții reușind să puncteze de patru ori consecutiv și să reducă ecartul la un singur gol. În ultimele zece secunde scorul era favorabil încă sucevenilor, 35-34, însă o neatenție la finalizare și un contraatac de manual al Odorheiului au făcut ca partida să se termine la egalitate, scor 35-35. Antrenorii Leonard Bibirig și Vlad Caba au decis apoi să mai joace o repriză de 30 de minute în care au evoluat cu a doua garnitură, sucevenii impunându-se cu 22-18. CS Universitatea rămâne fără nicio victorie în 2011, în cele patru jocuri amicale disputate în acest an (două cu Știința Bacău și două cu HC Odorhei) fiind învinsă de trei ori și obținând un rezultat de egalitate. Au evoluat formațiile: CS Universitatea: Andrei – Gavriloaia (5), Adomnicăi (3), Șoldănescu (2), Matei (3), Bursuc (1), Chiruț (3), Mitrea (7), Dediu (7), Pancu (2), Roșu, Acatrinei (1), Țuțu (1). HC Odorhei: Bârză, Or-ban – Frățilă (3), Talas (5), Kuzmanovski (8), Stoilov (6), Răpciugă (5), Miroiu (2), Mihalcea (2), Dimache (3), Komporaly, Orban, Daninfeld, Ferenczi, Solcanu, Rusia (1).