Volei

CSMU LPS Suceava nu reușește doar un set, ci chiar primul punct în acest campionat !

> Într-un meci contând pentru etapa a VIII-a, CSMU LPS Suceava – Explorări Baia Mare 2-3 (-16, -19, 23, 25, -9) Iubitorii voleiului sucevean au umplut tribunele Sălii „Unirea” la meciul dintre CSMU LPS și Explorări Baia Mare, în pofida începutului foarte slab de sezon al gazdelor.

Mare parte dintre ei deja își făcuseră program, meciul durează o oră pentru că ai noștri joacă cu cea mai bună echipă care a venit la Suceava și apoi fiecare își vede de weekend. Numai dacă priveai la cum arată „giganții” maramureșeni și dacă mai luai în considerare faptul că în primul șase aveau un jucător de excepție din naționala Moldovei, Didorciuc, și căpitanul naționalei de juniori a României, Răileanu, atunci nu ai fi dat nicio șansă sucevenilor. Meciul dintre CSMU LPS Suceava și Explorări Baia Mare a început cu o oră întârziere, datorită faptului că unul dintre arbitri a suferit un accident de circulație. Dar așa cum se întâmplă de obicei, calculele de acasă nu se potrivesc cu cele de la… sala de sport. Fără să-și facă mari probleme în privința adversarilor lor, elevii profesorului Victor Pancu au început bine partida și au ținut aproape de băimăreni până la scorul de 16-16. Din acel moment însă, ceața s-a pus pe ochii sucevenilor, care au pierdut nouă puncte la rând și setul cu 25-16. Deși nu este încă luna cadourilor, voleibaliștii de la CSMU LPS Suceava le-au dat oaspeților în dar opt puncte, patru din servicii greșite și patru din preluări ratate. Nicio problemă, sucevenii au pierdut în fața unor formații mult mai modeste decât Explorări Baia Mare, deci totul este în grafic. Setul secund gazdele se țin din nou bine, până când maramureșenii ajung la 20 de puncte. Sucevenii se „taie”, gafează copilărește și oaspeții se impun din nou, cu 25-19 de această dată. Trecuseră 45 de minute, însă era timp pentru ca întâlnirea să se termine în timpul mediu al primelor șapte jocuri din acest sezon competițional, adică 60-65 de minute. Nu doar spectatorii suceveni au gândit așa, ci și cei de la Explorări Baia Mare care i-au cam luat la „preț de matineu pe suceveni” și acest lucru i-a costat destul. Cum au început mai lejer, oaspeții le-au permis sucevenilor să ia un avans de trei, patru puncte pe tabela de scor. Când s-a ajuns la 21-18 în favoarea gazdelor au început să se agite și, implicit să greșească. A fost la un moment dat 23-22 pentru CSMU LPS Suceava și toți suporterii suceveni erau practic dărâmați, dar jucătorul cu cea mai bună detentă din teren, moldoveanul Didorciuc, o „comite” și formația suceveană izbutește un lucru imposibil în acest campionat, câștigă primul set cu 25-23. Cum moralul este un lucru miraculos, gazdele își iau elan și în setul patru. În pofida revenirii băimărenilor, sucevenii s-au ținut „scai” și jocul a devenit echilibrat. Totuși, la un moment dat, oaspeții conduceau cu 21-18 și totul părea sfârșit, oricum cu un set în cont pentru gazde. O neatenție, o gafă, o preluare nefericită și CSMU LPS Suceava a egalat. Se juca care pe care. 24-23 pentru băimăreni. Nimeni nu mai respira în Sala „Unirea”. Atac reușit al sucevenilor și diferența în setul patru trebuia să fie de două puncte pentru victorie. Publicul a încurajat frenetic formația suceveană, oaspeții s-au pierdut pur și simplu și CSMU LPS Suceava a egalat situația la seturi, 2-2. După primul set a venit și primul punct pentru suceveni chiar dacă pierdeau. Deși s-au impus în setul al patrulea, gazdele au greșit nu mai puțin de șapte servicii și patru preluări. „Morcovul” a intrat puțin în gruparea din Baia Mare, dar și în echipa suceveană, care parcă s-a speriat de succes în tie-break. Explorări Baia Mare a dominat ultimul set net și l-a câștigat la 9. În pofida înfrângerii cu 3-2, jucătorii de la CSMU LPS Suceava au demonstrat în sfârșit că dacă vrei cu adevărat, te mobilizezi, lupți. După șapte partide în care nu a câștigat niciun set, gruparea suceveană a izbutit două în fața celei mai bune formații care a poposit la Suceava în acest sezon. Sperăm ca acest lucru să fie de bun augur și chiar dacă „sărim” peste meciul cu formația campioană a României din etapa a IX, cel cu Remat Zalău, ne punem mari speranțe în disputa cu Torpi Târgu Mureș, ultima din tur în fața propriilor suporteri. Pentru CSMU LPS Suceava au jucat: Sasu, Huțuleac, Ursachi, Bocancea, Giurcă, Orășanu, Olteanu, Someșan.