Handbal masculin, Divizia A

CS Universitatea II Suceava a pierdut copilărește disputa cu HC Vaslui

Înaintea disputei din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin dintre CS Universitatea Suceava și CSM București, sala LPS a găzduit un alt meci derbi din cadrul Seriei A a Diviziei A între CS Universitatea II Suceava și HC Vaslui, cele două echipe ocupând primele două locuri în clasament.

Beneficiind și de prezența lui Sergiu Zvanciuc din lotul formației de Ligă Națională, sucevenii au început cu încredere partida cu ambițioasa formație vasluiană și au avut până în minutul 10 tot timpul un gol în avans față de adversarii lor. Din acel moment însă, a început o adevărată sarabandă de greșeli copilărești, ratări și gafe ale portarilor formației gazdă, vasluienii conducând lejer la pauză cu 23-18. Certați serios după primele 30 de minute de joc de antrenorii Leonard Bibirig și Răzvan Bernicu, dar și de directorul Petru Ghervan, tinerii handbaliști de la CSU II Suceava au intrat hotărâți în teren în partea a doua a meciului. Primele minute ale acestei a doua reprize au fost la fel de proaste ca primele, HC Vaslui păstrându-și diferența pe tabela de marcaj. Din minutul 36 însă totul s-a schimbat și sucevenii au prins parcă aripi. Zvanciuc s-a trezit din buimăceala jocului său din prima repriză, Roșu a nimerit și el plasa porții, Bahan a pătruns irezistibil și portarul Drăghici a început să apere. De la cinci goluri deficit, CS Universitatea II Suceava a ajuns în minutul 49 să conducă cu 31-29! Desfășurarea lucrurilor a fost frumoasă până aproape de final, dar acesta a fost catastrofal. Cu două goluri avans pe tabela de scor și încă zece minute de joc, handbaliștii de la CSU II Suceava puteau să încerce lejer să conserve rezultatul și să-și treacă victoria în cont. Ceea ce s-a întâmplat în acele ultime minute ale partidei a fost de cascadorii râsului. Tânărul Roșu, care și în acest meci, la fel ca și în celelalte, a marcat mai mult de zece goluri, a dovedit că este încă „verde” la minte ratând trei lovituri de la șapte metri în cinci minute, fără să mai punem la socoteală șuturile din extremă. Ba chiar, pentru că vorbim de extreme, Roșu a fost „secondat” cu succes de Dumitraș, care a ratat în meciul cu HC Vaslui 99% din aruncări. Ca totul să fie ca la carte, după ce Bahan a egalat la 33 cu un șut de la șold și mai erau de jucat 19 secunde, sucevenii au mai primit și gol la ultima fază și au pierdut întâlnirea cu HC Vaslui. Păcat de revenirea de senzație din repriza secundă, pentru ca apoi CSU II Suceava să piardă după un final de necrezut. Tinerii jucători suceveni au arătat că pot, dar le lipsește încă știința jocului și concentrarea, esențiale pentru a face pasul către marea performanță. Oricum, cred că tehnicienii Leonard Bibirig și Răzvan Bernicu, precum și directorul Petru Ghervan, au mai adăugat câteva fire albe după meciul dintre CSU II Suceava și HC Vaslui. CSU II Suceava: Drăghici, Spiridon – Camilar (1), Zvanciuc (3), Petrea (2), Vele (1), Tîrzioru (1), Țigănaș (2), Dumitraș (1), Buga (2), Smeu, Bahan (8), Roșu (12), Negru.