„Studenții” suceveni au fost mai tari ca cei clujeni

> U Transilvania Cluj – CS Universitatea Suceava 19 – 20 (9 – 13) Cu portarul Iulian Andrei în mare formă și cu o apărare care s-a descurcat excelent, CS Universitatea Suceava a câștigat două puncte importante în deplasare la U Transilvania Cluj și a revenit pe un loc de cupă europeană. Deși au avut în permanență un avantaj mai mare, „studenții” s-au impus cu 20-19, golul victoriei fiind marcat de căpitanul Adrian Chiruț cu 4 secunde înaintea finalului de meci.

Învinși etapa trecută de UCM Reșița chiar pe propriul teren, sucevenii au plecat în Ardeal conștienți că vor avea în față un adversar puternic, pe terenul căruia au pierdut de fiecare dată în ultimii doi ani. Clujenii erau revelația acestui sezon, pierzând o singură dată în primele șase etape, chiar în fieful campionilor de la HCM Constanța. Disputa dintre cele două grupări studențești s-a transformat într-un festival de ratări de ambele părți, în primele 30 de minute, clujenii fiind vioara întâi la acest capitol. Debutul slab al ardelenilor contura o prima înfrângere pe teren propriu pentru aceștia (2-7, min. 12). Diferența a rămas constantă în favoarea sucevenilor, care au intrat la pauză cu un avantaj de 4 goluri, după ce apărarea și-a făcut din plin datoria, iar portarul Andrei a scos numeroase mingi din postura de unu contra unu cu jucătorii clujeni. Repriza a doua a fost și mai slabă din punct de vedere tehnic. Dacă în minutul 42 sucevenii aveau un avans de cinci goluri (13-18), cu doar două minute înainte de finalul partidei, clujenii recuperaseră o mare parte din deficit (17-18). Oamenii lui Bibirig au înscris din nou după 16 minute, însă Vladuț a egalat pe contraatac cu 30 de secunde înainte de final (19-19). Finalul a fost unul de infarct. Sucevenii au dus atacul până în ultimele secunde, când Chiruț a reușit să marcheze, atunci când mai erau doar 4 secunde de joc, stabilind și scorul final. Au evoluat formațiile: U Transilvania Cluj: Stănescu, Szopka, Bondar 6, Vlad-Vlăduț 4, Grasu 3, Hagiu 2, Busecan 2, Mihai 1, Musteață 1, Burcă, Lazăr, Mincan. Antrenor: Constantin Ștefan. CS Universitatea Suceava: Andrei, Pralea, Adomnicăi 4, Dediu 4, Chiruț 3, Ciubotariu 2, Ilieș 2, Gavriloaia 1, Țuțu 1, Pancu 1, Mitrea 1, Șoldănescu, Zvanciuc, Acatrinei, Matei. Antrenor: Leonard Bibirig. În urma acestui rezultat, echipa locală de handbal a urcat pe locul patru în Liga Națională, având 10 puncte, cu două mai puțin decât liderul UCM Reșița. Constantin Ștefan: „Un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil” Constantin Ștefan, antrenorul U Transilvania Cluj, a declarat, după eșecul cu CSU Suceava, că jucătorii săi ar fi meritat să obțină măcar un rezultat de egalitate. Tehnicianul ardelenilor a mai spus că altul ar fi fost scorul final al meciului dacă handbaliștii clujeni erau mai eficienți la aruncările de la 7 metri și în situații clare de unu contra unu, în care portarul Iulian Andrei a făcut diferența. ,,Meciul a fost presărat cu multe ratări de ambele părți, oaspeții de la Suceava conducându-ne tot meciul. Noi am început mai slab, dar ne-am revenit pe parcurs și am egalat în ultimul minut de joc, dar, într-un final, sucevenii au obținut victoria printr-un gol în ultimele secunde. Poate au meritat această victorie datorită faptului că ne-au condus tot meciul și au arătat o coeziune mai mare de grup, dar, pe ansamblu, cred că un rezultat echitabil era cel de egalitate. Noi, din păcate, am ratat foarte mult din situații foarte clare, de exemplu din 5 aruncări de la 7 m am înscris doar un singur gol, iar aceste nereușite cumulate au cântărit foarte mult în economia jocului!”, a declarat Ștefan. Leonard Bibirig: „Atuurile noastre au fost poarta și apărarea. Felicit întreaga echipă” Leonard Bibirig consideră că plusul de experiență al jucătorilor săi și forma de moment au făcut diferența într-un meci pe care l-a anticipat a fi foarte echilibrat. ,,După cum spuneam și înaintea meciului, a fost un joc echilibrat, cele două echipe cunoscându-se foarte bine, rezultatul final depinzând mult de forma de moment a jucătorilor. Noi am făcut o primă repriză foarte bună, în care apărarea a funcționat foarte bine și am avut un portar în zi de grație care ne-a ajutat foarte mult chiar pe tot parcursul meciului. Clujul, după o primă parte mai slabă, a condus ostilitățile în partea secundă, dar jucătorii noștri au dat dovadă că au acumulat multă experiență de joc, care a contat foarte mult în final. Atuurile noastre în meciul de astăzi au fost poarta și apărarea. Țin să felicit întreaga echipă pentru modul cum s-a dăruit și s-a luptat astăzi. Este o victorie mare pentru noi, în fața unei echipe cu care ne luptăm la un loc pentru cupele europene și care ne-a învins în ultimii doi ani la diferență de 1 gol.”