Rapid Suceava a fost eliminată de Ceahlăul

Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț 1 – 2 (1 – 1) Rapid Suceava nu a mai reușit prestația din meciul cu FC Botoșani și a părăsit Cupa României fiind eliminată de Ceahlăul Piatra Neamț, scor 1-2 (1-1), într-un meci ce a avut loc ieri după-amiază.

Chiar dacă nu au jucat deloc rău, fotbaliștii suceveni au avut în față o echipă bine organizată și un arbitru, Cristi Sava, care, prin deciziile sale, i-a iritat în dese momente pe cei circa 1000 de spectatori prezenți la meci. Negru ar fi putut deschide scorul încă din minutul 4, dar șutul său a fost respins de Hărăguță. Oaspeții au deschis scorul în minutul 20, prin Vădrariu, care a pătruns frontal spre poarta apărată de Pascal și l-a executat pe goalkeeper-ul ceferist. Apetri și Romaniuc au trecut pe lângă golul egalizator, care avea să vină totuși în minutul 42. Apetri a fost faultat în suprafața de pedeapsă și Negru a înscris din lovitură de la 11 metri stabilind și scorul cu care s-a intrat la vestiare. La patru minute de la reluare, Bălțoi profită de o nesincronizare între Pascal și fundașii Rapidului și înscrie cu o frumoasă lovitură de cap după o centrare de pe partea dreaptă a atacului nemțean. Din acest moment nemțenii nu au mai forțat deloc, în vreme ce rapidiștii au părut că nu găsesc soluții pentru a amenința serios poarta apărată de Hărăguță. Finalul meciul a mai adus două ocazii în dreptul echipei sucevene. Mai întâi, în minutul 82, Golofca a centrat bine de pe partea stângă, însă nici Florin Plămadă și nici Gabi Șuleru nu au putut împinge mingea în plasa porții nemțene, pentru ca, în prelungiri, șutul aceluiași Plămadă să fie respins cu greu de portarul Ceahlăului, mingea atingând bara și ieșind în afara terenului. Aventura Rapidului în Cupa României s-a încheiat, iar pentru iubitorii de fotbal din Suceava a vedea o echipă din primul eșalon valoric pe Areni, rămâne un vis. Poate anul viitor… Au evoluat formațiile: Rapid CFR: Pascal – Pantea, Sevaciuc, Sava, Spătar – Apetri, Brânză, Oniu, Romaniuc – Negru – Șuleru. Antrenor: Bogdan Tudoreanu. Ceahlăul: Hărăguță – Nohai (44 Ghiță), Forminte, Vițelaru, Dumitraș – Bădescu (46 Gafița), Onciu, Vădrariu (79 Sofronie), Achim – Constantinescu, Bălțoi. Antrenor: Marin Barbu.