CSM Bucovina Suceava se întoarce cu „tolba” plină de la Cluj

Într-un meci din etapa a V-a a turneului play-out, U Cluj – CSM Bucovina Sucea-va 69-3 (23-3) Runda a V-a a Diviziei Naționale de rugbi a adus o nouă înfrângere pentru CSM Bucovina Suceava. Gruparea pregătită de antrenorul Constantin Vlad a fost depășită net pe terenul celor de la U Cluj, scorul fiind 69-3 în favoarea gazdelor.

Așa cum s-a întâmplat la toate partidele din turneul play-out, sucevenii nu au rezistat decât o primă repriză, în partea secundă, pe fondul lipsei de pregătire și a minusului de la capitolul experiență, au cedat fără drept de apel. „Diferența pe tabela de scor este mult prea mare față de ce a fost pe teren. Nu am jucat rău în prima repriză, însă în partea secundă am evoluat extrem de modest și am încasat dublul punctelor din prima jumătate a meciului. Jucătorii nou-veniți în lot nu au experiență competițională și timpul scurt pe care l-au petrecut împreună nu le-a permis să se «simtă» mai bine împreună în teren. În perioada dintre prima și cea de-a doua jumătate a sezonului competițional 2010 ne-au plecat de la echipă 13 jucători de bază, absența lor fiind imposibil de înlocuit într-o perioadă așa de scurtă. Așa cum am menționat și cu alte ocazii, noi continuăm să realizăm schimbul de generații și să pregătim o formație tânără pentru sezoanele ce vor urma. Am mai trecut prin momente grele cu echipa noastră și sunt convins că-l vom depăși și pe cel pe care-l traversăm acum”, a declarat antrenorul grupării CSM Bucovina Suceava, Constantin Vlad.