CS Universitatea Suceava se impune net în „colocviul” studențesc cu U Cluj

Într-un meci din etapa a XXVIII-a, CSU Sucea-va – U Cluj 32-22 (13-9)

În sala LPS Suceava, în cadrul etapei a XXVIII-a a Ligii Naționale de handbal mascu-lin, a poposit formația U Cluj, echipă care a învins în tur greu formația CS Universitatea și care, în urmă cu o etapă, a pierdut la limită pe teren propriu partida cu Știința Bacău, după ce a condus la pauză cu cinci goluri diferență. Iubitorii handbalului sucevean au „taxat” gruparea ardeleană încă de la apariția ei pe teren, acuzând-o de non-combat în partea secundă a disputei cu băcăuanii.

 

Începutul partidei le-a dat oarecum dreptate, clujenii ținându-se scai de formația suceveană. A fost 2-2 în minutul 8, apoi 4-2 pentru gazde în minutul 10, pentru ca în minutul 13 scorul să fie 4-4 după o serie incredibilă de parade ale portarului clujean Levente Szabo.
Din minutul 20 însă, sucevenii au pus stăpânire pe joc și de la 7-6 în favoarea lor s-a ajuns la 9-7 în minutul 24, 11-8 în minutul 27 și 13-9 la pauză, la capătul unui meci în care portarii celor două grupări și-au făcut datoria cu vârf și îndesat.
Partea a doua a disputei dintre CS Universitatea Suceava și U Cluj a fost dominată clar de gazde, care au condus de la cap la coadă și au marcat din toate pozițiile. Au înscris și Tcaciuc și Șoldănescu, dar și tânărul Roșu. Au fost execuții de clasă ale lui Adomnicăi, Chiruț, Gavriloaia, Dediu și Mitrea și CSU Suceava s-a impus pe final cu 32-22. Poate diferența poate părea exagerată, însă oaspeții „s-au tăiat ca maioneza” pe final de meci.
Un rezultat bun pentru CS Universitatea Suceava care creează un moral bun în perspectiva disputei directe cu Știința Bacău.
CSU Suceava: Pralea, I. Andrei – Zvanciuc, Acatrinei, Bursuc, Ignat (4), Mitrea (3), Tcaciuc (1). Șoldănescu (1), Chiruț (5), Adomnicăi (5), Dediu (5), Roșu (2), Gavriloaia (6).

„Echipa noastră nu poate rezista unui meci cu o echipă ca Știința Bacău sau CSU Suceava decât maxim o repriză”, a declarat antrenorul grupării ardelene Constantin Ștefan

„Mă bucur că sunt alături de prietenul meu Leonard Bibirig și-l felicit pentru victoria de azi. Am avut un început de meci destul de bun, dar apoi, în ultimele 40 de minute, nu am mai contat. Este o înfrângere greu de digerat, însă echipa noastră este una în reconstrucție și sper ca pentru sezonul viitor să reușesc să le insuflu jucătorilor noștri dorința de mare performanță chiar dacă va fi dificil acest lucru. Urez baftă multă sucevenilor și pot să le spun că echipa noastră nu poate rezista unui meci cu o echipă ca Știința Bacău sau CSU Suceava decât maxim o repriză, lucru care s-a văzut de altfel”, a declarat antrenorul echipei U Cluj, Constantin Ștefan.

„Îi felicit pe jucători pentru modul în care au jucat azi. Debutul de partidă a fost mai dificil, dar apoi ne-am intrat în ritm și am dominat jocul. Au mai rămas doar două etape de campionat și ne dorim cât mai multe puncte din aceste meciuri cu Știința Bacău și UCM Reșița”, a afirmat antrenorul formației CS Universitatea Suceava, Leonard Bibirig.

Obiectivul sezonului viitor: clasarea pe un loc de Cupă Europeană

„În urma articolelor apă-rute în presă în ultima perioadă, la finele săptămânii precedente s-a întrunit Consiliul de Administrație al Clubului CS Universitatea Suceava, la care au fost prezenți Viorel Nuțu, președintele Consiliului, primarul municipiului Suceava, Ion Lungu și rectorul Universității „Ștefan cel Mare”, Adrian Graur. Cu prilejul acestei întâlniri le-am prezentat situația organizatorică, financiară și sportivă a CSU Suceava.
În urma analizării acestei situații, Consiliul de Administrație al CSU Suceava și-a asumat și în continuare responsabilitatea financiară, lucru care poate să ducă la revigorarea handbalului sucevean.
Începând cu această săptămână se vor rezolva toate restanțele către jucători, echipa noastră urmând ca și în viitorul sezon să aibă ca obiectiv clasarea pe un loc de Cupă Europeană. Am prezentat Consiliului de Administrație o listă cu jucătorii pe care-i dorim la formația noastră și una cu cei aflați la final de contract și cu ce-și doresc ei. Lucrurile vor fi analizate în amănunțime și eu sper ca CS Universitatea Suceava să mai aducă multe bucurii iubitorilor handbalului sucevean”, a declarat directorul general al CSU Suceava, Petru Ghervan.

Print Friendly, PDF & Email
Etichete:

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: