Handbal, Liga Națională

CS Universitatea a câștigat cu o diferență de zece goluri la Timișoara !

Poli Municipal Timișoara – CS Universitatea Suceava 24-34

Handbaliștii echipei locale se încăpățânează să creadă în continuare în șansa lor de a prinde și în acest an un loc de Cupa Challenge. Chiar dacă nu sunt contați cu șanse mari la locul 5, sucevenii au teoretic posibilitatea de a se clasa pe această poziție, mai ales că ieri, s-au impus pe un teren dificil, la Timișoara, în fața echipei locale Poli Municipal, de care “studenții” au trecut cu scorul de 34-24 (16-13).
După un început modest de joc, în care în primele zece minute au fost conduși cu 6-3, iar la jumătatea primului act bănățenii au avut 9-6, “studenții” și-au revenit și în minutul 22 au preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 12-11 în favoarea lor. Până la pauză avansul sucevenilor a crescut la 3 goluri, scor 16-13 pentru CS Universitatea.
Actul secund a fost un veritabil galop de sănătate pentru CS Universitatea, care a condus cu 21-15 (min. 40) și 27-20 (min. 20). La final a fost 34-24, aceasta fiind cea mai mare diferență de pe tot parcursul întâlnirii.
“Cu excepția primelor 10 minute, pot spune că am făcut un meci foarte bun și sunt mulțumit de evoluția băieților atât pe faza de apărare, cât și pe cea de atac. Au arătat caracter și au avut dorință mare de a câștiga și îi felicit pentru acest lucru”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig.
În partida de la Timișoara, pentru CS Universitatea Suceava au jucat: Pralea – Gavriloaia (4 goluri), Dediu (3 goluri), Tcaciuc, Șoldănescu, Chiruț (2 goluri), Adomnicăi (7 goluri), Mitrea (12 goluri), Roșu, Ignat (1 gol), Zvanciuc, Bursuc (2 goluri), Acatrinei (3 goluri).
Etapa viitoare, duminică, de la ora 11.00, CS Universitatea va juca pe teren propriu, în sala LPS, în compania formației U Transilvania Cluj, meci ce va fi arbitrat de brigada Blas-Gheorghișor din Capitală.