Egalul nimănui

Cetatea Suceava – Tricolorul Breaza 2-2

Cetatea Suceava a încheiat turul ediției 2009-2010 cu un semieșec pe teren propriu, 2-2, contra penultimei clasate, Tricolorul Breaza, înregistrând totodată al noulea rezultat de egalitate. Un punct în plus, după deviza antrenorului Ioan Radu, însă, la fel ca etapa trecută, la Rm. Sărat, “portocaliii” s-au întrecut în ratări și pe final de meci le-a trecut glonțul pe la ureche.
Prima repriză a fost echilibrată. Dumitru a trimis cu capul peste poartă în minutul 2, replica prahovenilor venind în minutul 10, când Turiac a expediat o torpilă de la 20 de metri, puțin pe lângă vinclul porții lui Satco.

Titularizat de Ioan Radu, Andrieș a fost la un pas de a reuși un gol după un sfert de oră de joc, însă reluarea sa pe spate cu piciorul s-a dus puțin pe lângă butul din dreapta al porții lui Oghinciuc. Semeghin, din lovitură liberă pentru Cetatea, și Negoței, pentru Tricolorul, au greșit de puțin ținta și a venit minutul 31, când Dumitru a fost agățat în suprafața de pedeapsă, centralul Andrei Chivulete a dictat 11 metri, care a fost transformat cu siguranță de căpitanul Tudor Homneac, astfel că sucevenii au intrat în avantaj la vestiare.
Debutul părții secunde a arătat o echipă suceveană precaută, în vreme ce la oaspeți, antrenorul Florin Stăncioiu și-a arătat intențiile ofensive scoțând un fundaș central, în locul căruia a introdus un mijlocaș de bandă, Dascălu, care avea să anime jocul Tricolorului. În minutul 56, Bernard îl faultează, în careu, pe noul intrat Dascălu, centralul arată punctul cu var, iar Câță restabilește egalitatea, reducându-i la tăcere pe cei 700 de spectatori prezenți la meci. Oaspeții au căpătat încredere și, după ratarea lui Tomaz, din minutul 70, Ioan Radu s-a văzut nevoit să-l schimbe pe Satco cu Pascal, primul acuzând o întindere musculară de la o intervenție din prima repriză. La nici două minute de la introducerea sa pe teren, Pascal a fost învins de Negoței, după ce în prealabil portarul sucevean respinsese în față șutul lui Vasilescu.
La 1-2, sucevenii s-au aruncat în atac. Apetri a intrat în locul lui Ailenei și jocul s-a mutat în jumătatea oaspeților. În minutul 79, Homneac este faultat în careul prahovenilor și tot el execută penaltiul, învingându-l cu ajutorul barei pe Oghinciuc. Finalul de meci a reprezentat un asediu al Cetății la poarta oaspeților, însă nici Andrieș, nici Tomaz nu au reușit să înscrie din poziții bune, astfel că tabela a arătat la final 2-2, iar echipa locală va ierna cu -12 la adevăr, fiind mai aproape de Liga a III-a.

Au evoluat formațiile:
Cetatea Suceava: Satco (72 Pascal) – Feraru, Bernard, Ailenei (78 Apetri) – Azaharioaei, Plecanciuc, Homneac, Negru, Semeghin – Andrieș, Dumitru (66 Tomaz). Antrenor: Ioan Radu.
Tricolorul Breaza: Oghinciuc – Nwabueze, D. Apostol, Ghidia (46 Dascălu), Moroiță, M. Olteanu – Câță, Turiac, Negoței – Vișan, Vasilescu (90). Antrenor: Florin Stăncioiu.