Volei, CN – Divizia Cadeți

Derbi județean adjudecat de fălticeneni

CSȘ “Nicu Gane” Fălticeni – LPS Suceava 3 – 2

Sala de sport a Colegiului Național „Nicu Gane” din Fălticeni a găzduit duminică, de la ora 11, derbiul județean al Campionatului Național de Volei – Divizia Cadeți (masculin), în care s-au întâlnit CSȘ Nicu Gane și LPS Suceava, meciul contând pentru etapa a IV-a.

La capătul unui joc viu disputat, cu răsturnări spectaculoase de situație, gazdele s-au impus cu 3-2, la seturi. Debutul întâlnirii a fost însă la discreția fălticenenilor, care și-au adjudecat rapid primul set, 25-16, după care a urmat un al doilea set mult mai disputat, cu două echipe care au mers mai tot timpul la egalitate. Pe final de set, fălticenenii reușesc să rupă ritmul și să se impună cu 25 – 23. La 2-0 pentru CSȘ “Nicu Gane”, sucevenii antrenați de Vasile Moșuc și Vasile Honceriu intră mai hotărâți pe teren și sunt mult mai eficienți în faza de finalizare, impunându-se în seturile trei și patru cu 25-19 și 25 – 21. În setul decisiv, băieții lui Ionel Ciocan au demonstrat că nu întâmplător conduc ierarhia la zi a Seriei A, câștigând cu scorul de 15 – 11.
Înaintea ultimei etape, în care vor înfrunta LPS Bistrița, voleibaliștii fălticeneni antrenați de Ionel Ciocan sunt pe primul loc în clasamentul Seriei A.