Handbal, Liga Națională

CS Universitatea câștigă la Satu Mare și e în grafic

CSM Satu Mare – CS Universitatea Suceava 27 – 30

CS Universitatea a obținut, sâmbătă, o victorie care ar putea cântări mult la finalul sezonului, când echipa antrenată de Leonard Bibirig vrea să se regăsească printre formațiile care vor reprezenta România în competițiile europene intercluburi. „Studenții” s-au impus cu scorul de 30-27 pe terenul nou promovatei CSM Satu Mare, succesul fiind important, cu atât mai mult cu cât ardelenii sunt una dintre surprizele plăcute ale primei părți a Ligii Naționale, lucru ce s-a simțit și în primele minute ale meciului.

Gazdele au condus cu 3-0 și 4-1 în debutul partidei, Cristi Adomnicăi fiind cel care a dat tonul revenirii sucevenilor care, în minutul 9, au egalat situația pe tabela de marcaj, scor 4-4. A fost nevoie să treacă un sfert de oră de la startul jocului pentru ca CS Universitatea să treacă pentru prima dată în avantaj, scor 8-7 în urma unui gol marcat de extrema stângă Florin Dospinescu. Gazdele au căzut psihic și, într-un interval de un minut, s-au văzut conduse la o diferență de trei goluri, 10-7 în minutul 16, scor la care tehnicianul sătmărenilor a cerut time out. Nici după scurta pauză gazdele nu și-au revenit, în numai cinci minute, CS Universitatea reușind să se distanțeze la 7 goluri, scor 15-8, în minutul 21, iar finalul de repriză a fost sărac în reușite, scor la pauză 16-12 pentru CSU.
Debutul reprizei secunde aparține sucevenilor, la rampă ieșind Adrian Chiruț, care a marcat de trei ori la rând. Gavriloaia, Bursuc și Dospinescu (de două ori) înscriu și, în minutul 42, CSU conducea 23-14, un avantaj greu de pierdut până la final. Până la sfârșitul meciul, „studenții” au jucat în aceeași notă și au reușit să mențină un avantaj liniștitor, 30-24 în minutul 28, gazdele reușind în ultimele două minute să reducă din diferență. Scorul final a fost 30-27 în favoarea universitarilor, care urcă pe locul 6 în clasamentul Ligii Naționale, cu 8 puncte, la fel ca HC Odorhei.
„Era foarte important pentru noi să câștigăm acest meci, pentru a putea avea șanse în continuare la ocuparea unui loc de cupă europeană. Meciul a fost greu și am avut un debut în care gazdele au fost peste noi, dar ne-am revenit repede și am trecut la cârma partidei. Știam că la Satu Mare nu va fi deloc ușor și am pregătit foarte bine acest meci, de aceea îi felicit pe jucători pentru acest succes”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig.
Marcatori:
CSM Satu Mare: Birtalan – 5 goluri (2 din 7 metri), Savlovschi – 5, Vijbovski – 4, Nagy – 4, Bursac – 3, Olah – 2, Savici – 2, Varga – 1, Surducan – 1.
CSU Suceava: Adomnicăi – 4, Chiruț – 7, Bursuc – 4, Ga-vriloaia – 6, Dospinescu – 7, Dediu – 1, Tcaciuc – 1.
Etapa a VII-a a Ligii Naționale nu a fost lipsită de surprize, Dinamo învingând Clujul, iar Poli Timișoara câștigând pe terenul Odorheiului.