N-au produs surpriza

Steaua MFA București – CS Universitatea Suceava 33-26 (14-10)

CS Universitatea Suceava a suferit a treia înfrângere din acest sezon și rămâne la jumătatea clasamentului Ligii Naționale după ce a fost învinsă, sâmbătă seară, cu scorul de 33-26, de deținătoarea Cupei României, Steaua MFA București.

Chiar dacă au plecat la Chiajna (locul unde își desfășoară Steaua meciurile de pe teren propriu) cu gândul de a produce o surpriză, “studenții” nu au reușit acest lucru, întrucât au avut în față o echipă bucureșteană foarte motivată și dornică să nu mai facă vreun pas greșit care să o scoată din lupta pentru titlu.
Echipa antrenată de Leonard Bibirig a început bine meciul și a condus cu 2-1 și 3-2 în debutul partidei, dar gazdele au revenit și au condus, în minutul 8, cu 7-5. Avansul bucureștenilor s-a mărit la trei goluri, în minutul 24, scor 11-8, iar la pauză a fost 14-10. În repriza secundă, pe fondul greșelilor tehnice din tabăra „studenților”, steliștii au reușit să încline balanța în favoarea lor, scor 26-22, în minutul 51 și 33-26, la final.

Bibirig pune eșecul pe seama numeroaselor greșeli din repriza a doua

Leonard Bibirig avertiza la conferința de presă de dinaintea meciului de la Steaua că partida va fi tranșată de echipa care va greși mai puțin. Din păcate, după o primă repriză bună, în care au ținut pasul cu gazdele până spre final, “studenții” au comis câteva greșeli care au permis jucătorilor antrenați de Bozo Rudic să se distanțeze la patru goluri, un avans greu de recuperat până la finalul întâlnirii. „Am întâlnit o echipă foarte motivată, în fața căreia am făcut un meci bun, mai ales în prima repriză. În partea a doua am greșit mult, lucru care nu ne-a permis să obținem un rezultat mai bun. Venim acasă și ne pregătim pentru meciul cu Rom Cri Brașov, un joc pe care trebuie neapărat să-l câștigăm”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig după meciul cu Steaua.
În etapa a VI-a a Ligii Naționale, ultima înaintea întreruperii campionatului, CS Universitatea va juca pe teren propriu cu nou-promovata Rom Cri Brașov.