Fotbal, Liga a IV-a

Danalis s-a impus pe final de meci

Danalis Zvoriștea a pus capăt seriei bune de rezultate a echipei Colegiului Național „Nicu Gane” din Fălticeni. Deși porneau ca favorite, gazdele au avut mult de lucru până să-și asigure toate cele trei puncte. Golurile victoriei au fost marcate în ultimul sfert de oră. Păcurari a deschis scorul în minutul 78, Petru Turineac a mărit avantajul cinci minute mai târziu, iar Păcurari a realizat „dubla” în minutul 90.

În minutul 58, jucătorul Dragoș Duman, de la gazde, și-a fracturat falangele de la mâna dreaptă și a necesitat transportul de urgență la spital.
Danalis: Pascal – D. Duman, I. Marian, Ov. Bosancu, Dumistrăcel, Doroftei, Tanasă, Fl. Turineac, P. Turineac, Ov. Păcurari, Lupu. Au mai intrat: V. Grămadă, Romega, Țugui.
CN „Nicu Gane”: Vamanu – Oprea, Iftime, N. Ailenei, Bălău, Brădățanu, Andronic, Iancu, Cr. Ene, G. Matei, Hlușco. Au mai intrat: Enea, Păun. (C.M.)

Victorie la limită a Liteniului

Avântul Frasin – Viitorul Liteni 0 – 1 (0 – 0)
Meciul de la Frasin a stat sub semnul echilibrului, mai ales în prima repriză, la finalul căreia cele două echipe au intrat la egalitate la vestiare. Oaspeții și-au asigurat victoria prin golul marcat de Alexandru Balint în minutul 68. La Viitorul Liteni, printre titulari s-a aflat și Bogdan Grosu, vicepreședintele Cetății Suceava, el bifând toate cele 90 de minute de joc.
Avântul: Călinescu – M. Drelciuc, Dranca, Obreja, Mândrilă, I. Flutur, Poenari, I. Grosu, Pircu, C. Drelciuc, Turenschi. Au mai intrat: Pătrașcu, Bilan, Soroceanu, Moroșan.
Viitorul: Bejinariu – Balint, Fl. Cojocaru, I. Cojocaru, C. Guriță, B. Grosu, Craiu, Andriuc, Scutelnicu, D. Maranda, Burlea. Au mai intrat: Ionesi, Onisii, Ov. Maranda. (C.M.)

Răsturnări de scor în derbiul etapei
Dorna Vatra Dornei – Foresta Mălini 2 – 2 (2 – 1)

Derbiul etapei de duminică s-a disputat la Vatra Dornei și a opus primele două clasate din Liga a IV-a, CSM Dorna și Foresta Mălini. Oaspeții, cu punctaj maxim înaintea acestui meci, au deschis scorul în minutul 7 prin reușita lui Marius Pășcănuț, însă dornenii antrenați de Mișu Szekely au revenit și au egalat în minutul 19 prin golul marcat de Cristian Hrișcu. Gazdele au intrat în avantaj la vestiare grație reușitei semnate de Mihai Vizitiu, însă derbiul s-a încheiat nedecis, întrucât mălinarii au punctat în minutul 60 prin golul lui Geo Stanca.
Dorna: Mierlă – Paraschiv, Ivan, I. Ciobanu, A. Ciurlă, Cuciurean, C. Ciurlă, Iuga, Vizitiu, Nemeș, Hrișcu. Au mai intrat: Szekely, Ioja, M. Baicu.
Foresta: Iederan – Constantin, I. Cristea, Filip, Furtună, Stanca, Ov. Ciobanu, M. Pășcănuț, Ov. Cristea, Vasiliu, A. Ailenei. Au mai intrat: Coca, Dumitriu, Norocel. (C.M.)

Cetatea II a făcut scorul etapei

Cetatea II Suceava – Minerul Iacobeni 7 – 0 (3 – 0)

Cu trei jucători de la prima echipă în primul „11”, Luca, Avrămia și Tomaz, Cetatea II a făcut scorul etapei, 7-0, în meciul disputat, la Arbore, în compania Minerului Iacobeni. Cetatea II a rezolvat soarta întâlnirii încă din prima repriză grație reușitelor lui Pânzariu (11), Bijec (29) și Crișu (43). În partea a doua a meciului, Bijec și Pânzariu au realizat „dubla”, alte două goluri ale gazdelor fiind marcate de Ignătescu și Manoilă.
Cetatea II: Luca – Manoilă, Răzlog, Ov. Ciobanu, Sturzu, Tomaz, Avrămia, Ignătescu, Ad. Pânzariu, Crișu, Bijec. Au mai intrat: Andriescu, Cerlincă.
Minerul: Tunsu – Turcă, Frunză, Ionel, Vrânceanu, M. Bostan, Tomiul, Adrian Dârțu, Andrei Dârțu, M. Ivan, Gh. Dârțu. Au mai intrat: Maxim, Moraru, Lupusanschi. (C.M.)

Bucovina Rădăuți câștigă clar la Moldovița

Foresta Moldovița – Bucovina Rădăuți 0-3

Una dintre cele mai clare victorii ale rundei cu numărul VIII a Ligii a IV-a a fost realizată de Bucovina Rădăuți. Rădăuțenii nu au evoluat pe propriul teren, ci în deplasare la Moldovița, teren pe care se câștigă foarte greu, dar au reușit să se impună cu scorul de 3-0. Diferența destul de categotică de pe tabela de marcaj a fost realizată de oaspeți în ultimele 10 minute de joc, prin golurile marcate de Alexandru Martinescu. Cel de-al treilea gol al rădăuțenilor a fost marcat de Șorodoc.
Foresta Moldovița: Bursuc – Popovici, C. Ilie, Roxandrei, C. Ioniță, Mîndrilă, Zaharie, Niga, I. Iviga, N. Iviga, O. Costan. Au mai jucat: Tivodar, Cherariu, Beldie, Gherine. Antrenor: Mihai Eremia.
Bucovina Rădăuți: Prutean – Tătar, S. Zaharie, Munteanu, Plămadă, Nicoară, Turliuc, Bălței, Zaremba, Ionesi, Șorodoc. Au mai evoluat: Pleșca, Martinescu și Hrehorciuc. Antrenor: Daniel Stoica. (A.P.)

Florconstruct Pătrăuți produce surpriza la Dumbrăveni

> Steaua Dumbrăveni – Florconstruct Pătrăuți 1-3

Florcontruct Pătrăuți a realizat una dintre surprizele etapei a VIII-a a Ligii a IV-a, reușind să se impună pe terenul grupării Steaua Dumbrăveni. Formația oaspete s-a desprins decisiv în repriza secundă, la pauză scorul fiind egal, 1-1. Pentru Florconstruct Pătrăuți au marcat Stoian, Eugen Romaș și Luțac, singurul gol al gazdelor fiind înscris de Cîrlig.
Steaua Dumbrăveni: Țărcuș – Hrițcu, Agachi, Cîrlig, V. Romaniuc, Zaiț, Pascariu, Musteață, Gigica, Grigoraș, Jigailov. Au mai jucat: Vatamanu, Hermeniuc, Ghilan și P. Siminiceanu. Antrenor: Cornel Pană.
Florconstruct Pătrăuți: Tănăsuc – Clicinschi, T. Crainiciuc, Em. Romaș, Florea, Cîrlan, Eug. Romaș, Stoian, Leonte, Luțac, Ferariu. Au mai evoluat: Holca, Sferdovschi și Burduja. Antrenor: Constantin Bîrsan. (A.P.)

Boroaia scoate cu greu un egal
Unirea Boroaia – FC Marginea 2-2

Unirea Boroaia a reușit să smulgă in extremis un punct celor de la FC Marginea, deși a avut avantajul terenului propriu. Oaspeții au condus cu scorul de 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Geană, însă gazdele au revenit în joc prin punctul înscris de D. Bălan pentru ca, în minutul 90, Chirivici să aducă o nesperată egalare.
Unirea Boroaia: Tomegea – Ariton, Dobranschi, Nistoreasa, D. Bălan, V. Prisacă, Chirivici, Cristea, A. Luca, Olariu, Vicu. Au mai jucat: Aioanei, D. Mihăilă și Baltag. Antrenor: Alexandru Pei.
FC Marginea: Boboc – C. Siminiceanu, Melniciuc, Atudosiei, Geană, R. Crăciun, Podariu, Beringhean, Magopăț, G. Pînzariu, Grigorean. Au mai evoluat: Domniței, Maloș și A. Lungu. Antrenor: Sorin Grigorean. (A.P.)

Releul Mihoveni se impune în fața celor de la FC Pojorâta

Releul Mihoveni – FC Pojorâta 3-1

Față în față într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii a IV-a s-au aflat formațiile Releul Mihoveni și FC Pojorâta. Gazdele au reușit să se impună greu în fața ambițioasei echipe oaspete, golul detașării decisive fiind marcat abia în minutul 90. Releul Mihoveni a dat două „tunuri” prin Cătălin Tunea, pentru ca, în minutul 90, Ionuț Bucaciuc să marcheze golul al treilea. Punctul formației oaspete a fost înscris de Erhan, în minutul 28.
Releul Mihoveni: M. Tudoreanu – B. Tipa, Tănasă, Colțuneac, Sârbu, Cimpoiași, Tunea, F. Chiș, M. Chiș, Marmeliuc, V. Ioniță. Au mai jucat: Bucaciuc, Hrebenciuc, Goraș, I. Ungureanu. Antrenor: Ilie Cojoc.
FC Pojorâta: Moroșan – Cârloanță, Erhan, Jescu, Hrab, Andronicescu, Chelariu, M. Bosancu, Raia, Siminiciuc, Prundean. Au mai evoluat: Rebega, Pazar și Zlăvoacă. Antrenor: Vasile Bosancu. (A.P.)