Sucevenii ar fi meritat măcar un egal cu HCM Constanța

> CS Universitatea, aproape egala campioanei HCM
> CS Universitatea Suceava – HCM Constanța 24-25 (11-14)

CS Universitatea nu a scăpat de complexul Constanța, deși ieri a fost parcă mai aproape ca niciodată de a reuși un rezultat pozitiv în fața campioanei en-titre a României.
Chiar dacă la mijlocul acestei săptămâni au jucat și în Liga Campionilor, „delfinii” au venit la Suceava cu scopul de a învinge, conștienți însă că gruparea antrenată de Leonard Bibirig își va vinde scump pielea.

Meciul a fost sub semnul echilibrului în cea mai mare parte a sa, dar cu precădere în primele 15 minute, când s-a mers cap la cap. Conduși în minutul 4 cu 3-1, sucevenii au marcat de trei ori prin Bursuc (2) și Adomnicăi și în minutul 5 s-au aflat pentru prima oară în avantaj. Constănțenii se puteau desprinde în minutul 8 la două goluri, dar portarul Iulian Andrei a apărat o aruncare de la 7 metri executată de extrema dreaptă a naționalei României, Laurențiu Toma. După 17 minute de joc, scorul a fost egal, 8-8, moment în care pivotul Ioan Tcaciuc a fost eliminat pentru 2 minute. Pe fondul superiorității numerice, constănțenii antrenați de Zoran Kurtes au punctat de două ori. Gavriloaia, de la noi, și Schuch, de la HCM, au fost eliminați, Mitrea a ratat o aruncare de la 7 metri iar Toma nu a iertat pe contraatac, astfel că în minutul 22 diferența dintre cele două echipe era de 3 goluri, scor 8-11. Bibirig a simțit momentul mai bun al oaspeților și a cerut time-out însă după reluare tot echipa de pe litoral a punctat prin pivotul Silviu Băiceanu. A fost momentul în care Gavriloaia a strălucit în două rânduri. Mai întâi i-a pasat în colțul opus lui Dospinescu, care marcat fără probleme iar apoi a punctat pentru 10-12 după o „aeriană” spectaculoasă. Finalul primei reprize l-a evidențiat pe Toma, care a mai marcat de două ori iar Mitrea a stabilit scorul pauzei, 11-14.
Primele minute ale reprizei secunde au fost fără gol, oaspeții punctând primii în minutul 34, când au înregistrat și cea mai mare diferență de puncte, 15-11. Au urmat două minute de coșmar pentru constănțeni. În inferioritate numerică, tehnicianul sârb al HCM-ului a încercat să joace fără portar, scoțându-l dintre buturi pe Popescu. „Studenții” nu au iertat greșelile oaspeților și au marcat de patru ori la rând, restabilind egalitatea. Au urmat alte 7-8 minute în care Suceava a dominat campioana României, iar cu un sfert de oră înaintea finalului întâlnirii, după două goluri marcate de Chiruț, CS Universitatea avea un avans de trei goluri, scor 21-18. Din păcate, finalul de meci nu i-a mai găsit pe ai noștri la fel de concentrați, ei marcând doar 2 goluri în ultimele 12 minute. Introdus pe teren, Claudiu Dediu a greșit câteva pase decisive iar pe flancul stâng Sadoveac a marcat de fiecare dată când a avut ocazia. Chiar și așa, în ultimele 10 secunde, când tabela arăta 25-24 pentru HCM, Bursuc a ratat șansa de marca pentru a obține un punct pe care per ansamblu, CS Universitatea l-ar fi meritat din plin.
CS Universitatea: Adomnicăi (3 goluri), Bursuc (6), Gavriloaia (6), Chiruț (3), Dospinescu (1), Mitrea (2), Tcaciuc (1), Acatrinei (2 din 7m)
HCM Constanța: Toma (7, 1 din 7m), Sadoveac (5), Băiceanu (3), Pavlovici (1), Dimache (2), Adzic (2), Buricea (2), Nicolae (2), Sabou (1).