Fotbal, Liga a II-a

Au scăpat victoria printre degete

FC Snagov – Cetatea Suceava 2 – 2

Egale în clasament înaintea acestei runde, FC Snagov și Cetatea Suceava au rămas în aceeași postură și după meciul de sâmbătă din etapa a VII-a a ligii secunde, încheiat nedecis, scor 2-2. Ambele echipe au urmărit victoria, Cetatea fiind chiar aproape de a obține primul succes în deplasare, însă finalul meciului a adus fiecărei echipe numai câte un punct.

Echipa locală a obținut al treilea rezultat de egalitate din patru deplasări și se poate spune că a devenit o sperietoare pentru colegele de serie. Cu patru remize în primele șapte etape, Cetatea și Steaua II sunt campioanele egalurilor din Seria I.
FC Snagov pornea înaintea meciului de pe teren propriu favorită la câștigarea celor trei puncte puse în joc, puncte ce ar fi fost ca un balon de oxigen după ultimele rezultate obținute în acest debut de sezon. De partea cealaltă, antrenorul Cetății a aliniat o formulă de joc bazată mai mult pe contraatac.
Fluierul de început a coincis și cu primele acțiuni la poarta sucevenilor. Fără ocazii mari de a deschide scorul, dar cu un presing continuu la poarta lui Pascal, ilfovenii au cedat cu greu posesia balonului. Minutul 20 avea să vină însă ca un fulger asupra jucătorilor lui Mihai Stoica. Cetatea deschidea scorul la prima acțiune la poarta tânărului Măcelaru. Apetri execută perfect, în vinclu, o lovitură liberă de la marginea careului, iar sucevenii se vedeau cu un avantaj nesperat după cursul jocului. Împins de la spate de strigătele de la margine ale căpitanului suspendat, Alexandru Radu, Snagovul reușește repede egalarea, prin Petrea, care profită de mingea sărită peste fundașii suceveni, iar șutul acestuia îl lasă fără nicio reacție pe portarul Cătălin Pascal. Meciul reintră în normal și nimic nu prevedea golul de dinainte finalului primei reprize. Halip centrează, cu boltă, de pe stânga, iar Plecanciuc trimite cu capul în ațe.
Cea de-a doua repriză începe cu gazdele mult mai avansate. Cataramă îi lasă locul în teren unui alt atacant, Rădulescu, iar alb-roșii presează. Demoralizați după ratarea de unu la unu cu portarul, a lui Pălimaru, a cartonașului roșu încasat de Apetri și de presingul din teren și din tribune, jucătorii Cetății greșesc pe final și Zeciu aduce egalarea. Rădulescu putea aduce chiar victoria, cu două minute înainte de final, dar Pascal a scos miraculos de lângă bară, astfel încât