În sfârșit, victorie!

Cetatea Suceava – Petrolul Ploiești 2 – 1 (1 – 1)

Cetății Suceava i-au trebuit șase etape pentru a cunoaște gustul victoriei în actuala stagiune > Sâmbătă, echipa locală de fotbal s-a impus cu 2-1 în fața Petrolului, după un meci pe care l-a dominat cu precădere în repriza a doua > Tomaz a deschis scorul în minutul 10, Budescu a egalat la jumătatea primei reprize, iar golul victoriei a fost marcat în minutul 71 de Florin Apetri printr-o execuție de zile mari > După șase etape, Cetatea are șase puncte, dar are un moral excelent în vederea deplasării din etapa următoare, la FC Snagov

Aflată pe penultimul loc al clasamentului înaintea confruntării cu Petrolul, Cetatea nu a reușit să adune mai mult de 1000 de spectatori la meciul de sâmbătă. Cei care au fost însă pe Areni au văzut o altă față a echipei. În fața unei formații care și-a anunțat clar intențiile de a lupta pentru promovare, sucevenii au etalat un joc eficient, concretizat la final prin trei puncte pe deplin meritate.
Prima ocazie de gol a meciului a aparținut „alb-albaștrilor” în minutul 8, când Florin Apetri a executat o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga de poarta oaspeților, mingea trecând milimetric peste transversală. A fost însă semnalul de alarmă care avea să anunțe golul din minutul 10. Tomescu a executat o lovitură liberă de pe partea opusă și brazilianul Tomaz a prelungit cu capul în plasa porții lui Andrei Vlad.
În tribune însă avantajul Cetății era privit cu scepticism, mai ales că Petrolul se remarca prin combinații rapide, multe dintre acestea fiind finalizate cu șuturi la poartă. Așa s-a întâmplat și în minutul 22 când după o înșiruire de pase a prahovenilor, mingea a ajuns la Budescu, care din 8 metri a șutat la poarta lui Pascal, mingea trecând pe sub goalkeeperul Cetății. Era 1-1 la jumătatea primei reprize și de la peluza dinspre primărie se vedea mesajul galeriei „Victoria sau demisia”, adresat antrenorului Ioan Radu.
Finalul primei părți a jocului a aparținut oaspeților. Același Budescu a pătruns în minutul 38 pe flancul stâng și a centrat în fața porții sucevene, însă Pascal a ieșit foarte bine la intercepție. Două minute mai târziu, Budescu l-a încercat pe portarul Cetății cu un șut de la 20 de metri respins in extremis de Pascal.
La pauză Ioan Radu a făcut două schimbări inspirate. L-a înlocuit pe juniorul Avrămia cu Azaharioaei și pe Tomescu cu Halip. Deși nu a mai legat jocul la fel ca în primele 45 de minute, Petrolul a avut prima ocazie de gol a părții secunde. În minutul 54, Șomodean a șutat de la 30 de metri puțin pe lângă poarta Cetății. Avea să fie ultima șansă a „găzarilor”.
Rămași fără suflu, ploieștenii au fost dominați clar din acest moment și jocul s-a mutat la poarta lor. Mai întâi Tomaz a trimis cu capul la încheietura barelor, pentru ca în minutul 65 Apetri să șuteze de la 25 de metri puțin pe lângă buturile Petrolului. Degeaba oaspeții au fost încurajați din tribună de aproximativ 50 de suporteri. Pe teren era o singură echipă: Cetatea. Homneac a trimis în minutul 69 în brațele lui Andrei Vlad, iar șutul excelent al lui Feraru a fost respins de Cristi Vlad. Prahovenii nu au mai avut ce face în minutul 71, când Apetri l-a surprins pe goalkeeperul ploieștenilor cu un șut de zile mari. Mijlocașul sucevean a trimis de la 20 de metri direct în vinclul porții adverse. Deși în avantaj, „alb-albaștrii” au continuat forcingul la poarta echipei lui Vivi Răchită și în minutul 73 portarul Vlad a respins cu vârful palmelor reluarea cu capul a lui Tomaz. În minutul 81, Pălimaru, aflat la primul meci oficial în tricoul Cetății, a executat o lovitură liberă de la 30 de metri rămasă fără rezultat, pentru ca în minutul 88, oaspeții să mai aibă o ultimă zvâcnire de orgoliu prin Casici al cărui șut a fost respins de portarul Cătălin Pascal.
Fluierul final al meciului a adus și primele aplauze primite de jucătorii suceveni de la publicul de pe Areni. Cetatea a câștigat trei puncte importante în fața unui adversar de calibru al eșalonului secund, iar suporterii au dreptul să spere în continuare că echipa lor favorită nu este condamnată la retrogradare.

În etapa a VII-a, sâmbăta viitoare, Cetatea Suceava va juca în deplasare, pe terenul formației FC Snagov.
Au evoluat formațiile:
Cetatea Suceava: Pascal – Feraru, Cososchi, Bernard – Plecanciuc, Apetrei, Homneac, Tomaz, Tomescu (Halip 46) – Avrămia (Azaharioaei 46), Pălimaru. Antrenor: Ioan Radu.
Petrolul Ploiești: A. Vlad – G. Crăciun, Daniel Chiriță, Șomodean (Casici 65), Pompiliu Stoica – Cl. Dumitrescu, Neagoe, Cr. Vlad, Avram (C-tin Stoica 57), Budescu – Elek (Japălău 46). Antrenor: Valeriu Răchită.
Arbitri: C. Amarandei (Vaslui) – Mihai Artene (Vaslui), Dănuț Dumitru (Focșani).