Eliminare rușinoasă din cupă

Gloria II Bistrița – Cetatea Suceava 3 – 0 (0 – 0)

Cetatea Suceava nu a avut nicio șansă în fața Gloriei II Bistrița în meciul din faza a V-a a Cupei României, disputat ieri după-amiază. Ardelenii s-au impus cu 3-0 la capătul unui meci care a avut două reprize distincte.

Prima parte a stat sub semnul echilibrului, fiecare echipă trecându-și în cont câte o ocazie de a marca, însă repriza secundă a început cum nu se putea mai prost pentru Cetatea.
În minutul 59, Gloria II a deschis scorul după o lovitură liberă în urma căreia mingea a ajuns la ex-botoșăneanul Keita, care a marcat cu capul. Același Keita a mărit avantajul gazdelor în minutul 77. După o lovitură de la colțul terenului trimisă în careul mic al Cetății de un jucător advers, Pascal boxează, mingea este deviată de Turcu și ajunge la Keita, care punctează pentru 2-0. Sucevenii au solicitat la această fază fault la portarul Pascal. Scorul final a fost stabilit de Borbely, în ultimul minut de joc.
Cetatea Suceava a jucat în formula: Pascal – Feraru, Halip, Fl. Ai-lenei (Golofca 86) – Apetroae, Bernard, Tomaz, Apetri, Tomescu – Azaharioaiei (46 Dicher), Homneac (46 Andrieș).