Cetatea, specialista egalurilor în deplasare

Egalii Stelei II în prima etapă, fotbaliștii suceveni au produs o nouă surpriză în runda a treia, remizând pe terenul Dunării Giurgiu, scor 2-2, după ce gazdele au condus, la un moment dat, cu 2-0 > Echipa antrenată de Ioan Radu nu a respectat calculele hârtiei care dădeau formația gazdă favorită clară în această confruntare

Dacă în sezonul trecut Cetatea suferea în meciurile din deplasare, în actuala stagiune sucevenii sunt neînvinși pe teren străin. La fel ca în urmă cu două săptămâni, Cetatea a marcat golul egalării în ultimele minute ale meciului, de această dată Radu Tomescu trecându-și numele pe lista marcatorilor, în minutul 90.
Marin Barbu nu a scăpat de ce se temea înaintea meciului, anume o stare de relaxare a jucătorilor săi. La gazde, în primul “11” s-au aflat nu mai puțin de cinci jucători, care au evoluat de-a lungul timpului și la Suceava, Ungureanu, Tatarciuc, Cojenel, Ivașcă și Iordache. De altfel, Ștefan Iordache a fost cel care a marcat pentru 1-0 în finalul primei reprize. În minutul 42, golgheterul giurgiuvenilor l-a învins pe Pascal cu un șut la colțul scurt, gazdele intrând în avantaj la vestiare, deși pe parcursul primei reprize ocaziile de gol au lipsit cu desăvârșire.
Imediat după reluare, Dicher ar fi putut restabili egalitatea, însă șutul său de la 25 de metri a lovit bara. După doar un minut, același Dicher a avut o nouă șansă de a înscrie, dar portarul Neagu a evitat pericolul. “Magiun” a simțit că echipa sa este în pericol și a făcut imediat două modificări, pe teren intrând Ștefănaru și Ochia. Rezultatul s-au văzut pe tabela de marcaj în minutul 64, când Stan a marcat pentru 2-0 după o centrare a lui Bănaru. Din acel moment, în rol și-a intrat Tudor Homneac, care după ce a ratat singur cu goalkeeperul gazdelor, a înscris în minutul 67 un gol care a readus speranțele în tabăra suceveană. Reușita lui Homneac le-a dat aripi elevilor lui Ioan Radu, care până la finalul meciului au atacat în valuri, iar în minutul 90 eforturile le-au fost răsplătite de Radu Tomescu, ce a punctat dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri. Rezultat final 2-2 și Cetatea se dovedește o echipă mai bună în partidele din deplasare de-cât acasă. În etapa a IV-a, pe “Areni” va veni Concordia Chiajna.
Au evoluat formațiile:
Cetatea Suceava: Pascal – Bernard, Cososchi, Halip, Ailenii – Apetroae, Hapiuc, Homneac, Tomescu – Dicher, Azaharioaiei. Antrenor: Ioan Radu.
Dunărea Giurgiu: Neagu – Ciocârlan, Ungureanu, Tatarciuc, Gheorghe Cătălin – Cojenel, Șanțmare, Marcu, Ivașcă – Stan, Iordache. Antrenor: Marin Barbu.
Arbitru: Florin Constantin (Popești Leordeni); Asistenți: Vasile Marinescu și Mihaela Gomoescu (ambii din București).