Fotbal, Liga I

Suceveanul Mihai Roman a marcat un gol de senzație pentru FC Brașov

FC Vaslui – FC Brașov 2-2

FC Brașov a reușit să plece cu un punct din deplasarea de la Vaslui, după ce formația condusă de Viorel Moldovan a remizat, scor 2-2, cu echipa moldoveană, la capătul unui meci spectaculos.

Oaspeții au deschis scorul prin Ezequias, în minutul 13, care a șutat de la aproximativ 20 de metri, lăsându-l pe portarul Cristian Hăisan fără replică. FC Vaslui a egalat în minutul 51 prin Wesley, dar FC Brașov a preluat din nou conducerea, șapte minute mai târziu, când Mihai Roman a trimis mingea în poartă cu un șut-centrare din apropierea liniei de fund a terenului.
FC Brașov a rămas totuși în inferioritate numerică în minutul 72, când Oros a văzut al doilea galben, iar gazdele au reușit să egaleze, zece minute mai târziu, când Zubar a reluat în poartă o minge respinsă de Dani Coman la șutul lui Gerlem.
La finalul partidei, Viorel Moldovan a declarat că formația sa merită punctul obținut, pentru că jucătorii “au dat dovadă de mare caracter și disciplină, ținând cont și de eliminarea venită cu 20 de minute înainte de finalul meciului”, dar și pentru că la Vaslui se câștigă foarte greu. “Nu știu cine va mai obține puncte la Vaslui pe viitor”, a mai spus Moldovan, fost antrenor al echipei FC Vaslui.
De partea cealaltă, Cristian Dulca a apreciat că vasluienii și-au făcut singuri viața grea. “A fost un meci foarte greu, pe care ni l-am făcut singuri astfel. Au fost două goluri de cascadorii râsului. Primul gol a fost unul norocos, din deviere, iar al doilea gol a fost de cascadorii râsului și nu este permis așa ceva la nivelul Ligii I. Vom face o analiză”, a spus Dulca.
Au evoluat echipele:
FC Vaslui: 81. Hăisan – 15. Buhuș, 16. Zubar, 26. Farkaș, 17. Bălace – 20. Ljubinkovici (21. N. Jovanovici ’86), 4. Gencev – 9. Burdujan (10. Gerlem ’64), 80. Wesley, 18. Gângioveanu (8. Zmeu ’77) – 19. Temwanjera. Antrenor: Cristian Dulca.
FC Brașov: 1. Coman – 15. Oros, 4. Abrudan, 23. N. Constantin (55. Pereira ’54), 3. Ezequias – 7. C. Munteanu, 27. Măldărășanu (10. Ilyeș ’90), 8. Grigore, 14. Roman – 9. Hadnagy, 11. Zaharia (20. Voicu ’76). Antrenor: Viorel Moldovan.