Fotbal, juniori, Liga a IV-a

Juniorii humoreni au eliminat Mediașul și s-au calificat la turneul final

Campioana județului în întrecerea juniorilor din Liga a IV-a, CS Gura Humorului, a terminat nedecis, scor 2-2, meciul retur cu Gaz Metan, susținut duminică după-amiază la Mediaș, reușind o calificare istorică la turneul final. Având un avantaj minim după victoria cu 3-2 obținută în tur, humorenii au încasat repede un gol în confruntarea de la Mediaș, sinonim cu eliminarea din competiție.

Fotbaliștii pregătiți de Gigi Lazăr au revenit însă senzațional după pauză și au preluat conducerea prin reușitele semnate de Cr. Bandol și Călinescu, astfel că golul marcat de gazde cu două minute înainte de final nu a mai putut schimba nimic. CS Gura Humorului: Cioltan – Căt. Bandol, Kuruc, Lazăr, Finiș – Căjvăneanu, Mihailovici, Cr. Bandol, Huțu – Timu, Târnovan. Au mai intrat Călinescu, Croitoru și Vrăbiuță. În meciul tur al barajului de calificare pentru turneul final, CS Gura Humorului a dispus, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de Gaz Metan Mediaș. Oaspeții au condus cu scorul de 2-0 la pauză, însă fotbaliștii pregătiți de Gigi Lazăr au avut o revenire senza-țională în partea secundă, când au reușit să puncteze de trei ori prin Kuruc, Târnovan și Flutur. CS Gura Humorului a evoluat în formula Călinescu – Macovei, Kuruc, Lazăr, Flutur – Huțu, Mihailovici, Botezatu, Cr. Bandol – Timu, Târnovan. Rezerve: Ciolpan, Finiș, Vrăbiuță, Căjvăneanu, Croitor, C. Bandol.