Volei masculin

„Dacă mai aveam un jucător cu experiență, promovam”

declară într-un interviu antrenorul echipei de volei masculin CSMU LPS Suceava, VICTOR PANCU
Sezonul 2008 – 2009 a fost unul destul de reușit pentru voleiul sucevean, dacă îl comparăm cu ultimele patru-cinci, să spunem. Totuși, luând în considerație faptul că formația de volei a Sucevei a fost ani de-a rândul în primul eșalon valoric, există o dorință reală a iubitorilor de sport de a-și revedea echipa printre cele mai bune din țară. CSMU LPS Suceava a fost la un pas de promovarea în Divizia A1, participând la barajul de calificare la capătul unui campionat al Diviziei A2 în care a fost învinsă doar de SCMU Craiova.
 

– Domnule profesor, ce credeți că a lipsit echipei sucevene pentru a putea accede în Divizia A1? – Dacă este să rezumăm într-o frază tot sezonul 2008 – 2009, aș putea spune că, dacă mai aveam un jucător cu experiență în echipă, am fi promovat. Realist vorbind, trebuie să spun că nu am ce reproșa jucătorilor mei după un campionat în care am reușit să ajungem la barajul pentru promovare și unde am fost la un serviciu de un rezultat absolut remarcabil. În volei există momente psihologice, un serviciu greșit într-un astfel de moment de un „veteran” putând dărâma totul. Ne-am bazat și ne bazăm în continuare pe un lot bun, echilibrat, care a dovedit că are mari resurse, un exemplu în acest sens fiind partidele cu CSM București, pe care le-am câștigat cu 3 – 2 și ne-am calificat în turneul de baraj. Pe lângă Sasu, Giurcă, Orășanu, Ursachi și mai tinerii Chitic, Prodan și Cosovan, am încercat să întărim lotul cu foarte talentații Bocancea și Tebieș și am mizat pe experiența competițională a lui Huțuleac și Jelesneac. – Este vreun jucător care s-a remarcat în mod deosebit? – Sigur, nu pot să fac diferențierea între sportivii noștri, pentru că importantă este toată echipa, ea trebuie să se mobilizeze în momentele dificile. Totuși, nu pot să nu menționez faptul că tânărul Tebieș, care a jucat la formația noastră, a fost selecționat în lotul național de tineret. Acest lucru nu ne avantajează, sportivul nemțean fiind transferat la echipa de Divizie A1 VCM LPS Piatra Neamț. – Domnule profesor, dacă ne-am lămurit oarecum cu ce ne-a lipsit, spuneți-ne ce ne-ar trebui pentru a putea ataca cu succes promovarea? – În mod clar, din punct de vedere tehnic, echipa noastră ar mai avea nevoie de trei jucători. Doi de atac și un ridicător care să-l poată înlocui oricând pe Sasu, care nu poate avea inspirație sau resurse tot timpul. Este foarte greu de transferat un jucător de valoare, în primul rând pentru că sunt destul de costisitori și în al doilea rând pentru că sunt foarte puțini care sunt cu adevărat buni. Formația noastră a fost susținută de CSM Suceava, Primăria municipiului Suceava, de Consiliul Județean și de Iulius Mall și trebuie să le mulțumim pentru eforturile pe care le-au făcut. Putem spune că noi suntem oarecum o echipă semiprofesionistă, jucătorii noștri fiind elevi sau studenți. În sezonul viitor vom avea parte de adversari destul de competitivi, dacă ne gândim doar la faptul că ne vom confrunta și cu Știința Bacău, care tocmai a retrogradat din Divizia A1. – Totuși, există vreo soluție pentru ca voleiul sucevean să revină acolo unde a fost odată? – Ne-am orientat deja către câțiva jucători pe care-i vom testa până la sfârșitul lunii iu-nie, pentru că luna iulie va fi una de vacanță. Mai avem o alternativă dată de legăturile noastre foarte bune cu gruparea Bucovina Cernăuți. În ceea ce privește capitolul pregătire pot să menționez faptul că ne-am achitat datoriile pe care le-am avut din urmă și am comandat deja un rând nou de echipament și am acontat cantonamentul premer-gător noului sezon la Câmpulung, acolo unde am fost de fiecare dată. Pentru că am văzut de ce sunt în stare băieții noștri în campio-natul precedent, îmi doresc ca în noul sezon să promovăm, pentru că Suceava merită o echipă de volei în prima Divizie.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: