Fotbal, Liga a II-a

Șansă irosită

Cetatea Suceava – FC Buftea 1 – 1
Cetatea Suceava a ratat șansa de a se distanța la patru puncte de singurul loc retrogradabil din Seria I a eșalonului secund, ocupat de Știința, care a pierdut meciul cu FCM Bacău, scor 1-2. Echipa antrenată de Ovidiu Murariu a reușit doar o remiză cu FC Buftea, scor 1-1, la capătul unui joc anost, în care oaspeții s-au mulțumit să se apere și să lovească pe contraatac.

În fața unei defensive bine organizate, acțiunile firave de atac ale sucevenilor nu au avut sorți de izbândă. În schimb, tactica lui Cristian Țermure a funcțioat perfect și FC Buftea a reușit să deschidă scorul în minutul 59, prin Vrăjitoarea. Fostul atacant al Universității Craiova a fost lansat bine în jumătatea de teren a sucevenilor și, scăpat singur cu Rohețki, l-a învins pe acesta cu un șut în colțul din stânga al porții. Până la deschiderea scorului, oaspeții nu au mai avut nicio ocazie clară de gol. Cetatea a pus în pericol poarta adversă în minutul 29, la șutul din unghi expediat de Mircea Negru. În ultimul minut al primei reprize, Dorel Bernard a deviat balonul puțin pe lângă poarta lui Oghinciuc, după o lovitură liberă executată de Adrian Dumitru. Ovidiu Murariu i-a surprins pe cei 1000 de spectatori prezenți la meci prin echipa pe care a aliniat-o. Printre titulari nu s-a regăsit Marius Romaniuc, fostul ceferist fiind printre cei mai buni oameni ai “galben-albaștrilor” în acest retur! Bucuria celor de la Buftea a fost de scurtă durată, pentru că, în minutul 67, centralul vasluian Ciprian Amarandei a dictat lovitură de la 11 metri, care a fost transformată cu siguranță de Ionel Celpan. Golul egalizator a adus mai multă încredere sucevenilor care, în finalul meciului, au asediat careul oaspeților. Însă fără niciun rezultat. Jucătorii lui Țermure s-au baricadat în defensivă și au respins toate mingile. Mai mult, gruparea condusă de Ana Maria Prodan (care nu a venit la Suceava) a fost cât pe ce să plece cu toate punctele de pe Areni. În primul minut al prelungirilor, în urma unui contraatac fulger, Păun s-a trezit singur cu Rohețki, însă a șutat peste poarta Cetății. Scor final 1-1 și Cetatea ajunge din nou la un îngrijorător -12 în clasamentul adevărului. În etapa următoare, trupa lui Murariu va întâlni în deplasare pe CSM Ploiești, partida fiind programată vineri, 17 aprilie. Murariu: „Am dominat jocul, dar ne-a lipsit inspirația și, în unele momente, chiar încrederea” După meci, Ovidiu Murariu i-a îndemnat la calm pe su-porterii echipei locale de fot-bal. „Dacă stăm și ne gândim că anul trecut echipa mergea din eșec în eșec, nu trebuie să facem un capăt de țară după acest rezultat de egalitate. Astăzi am întâlnit o echipă foarte bine organizată. Știam că oaspeții vor juca pe cartea contraatacului și așa a fost. Jucătorii și-au dorit mult să câștigăm toate cele trei puncte, dar nu s-a putut și poate de a-ceea acum este o atmosferă apăsătoare în vestiar. Am do-minat jocul, dar ne-a lipsit in-spirația și, în unele momente, chiar încrederea”, a declarat tehnicianul Cetății. Ovidiu Murariu a explicat și motivele care au stat la baza alcătuirii primului “11” în jocul cu FC Buftea. “Unii jucă-tori au fost titularizați pentru felul în care s-au antrenat pe parcursul săptămânii. Proba-bil că și pentru Romaniuc va fi un semn de întrebare pentru că a fost lăsat pe bancă. Hom-neac, Duman și Martin sunt jucători tineri, în care ne punem speranțe. Vom analiza evoluția fiecăruia și vom vedea cum e mai bine să procedăm la următoarele jocuri”, a spus Ovidiu Murariu. Țermure: „Rezultatul de azi dezavantajează Suceava” „A fost un meci echilibrat, de angajament, pe un teren destul de greu. Cu siguranță rezultatul de azi dezavantajează Suceava, care luptă pentru salvarea de la retrogradare, însă eu pot să mă bucur că noi am rămas la 10 puncte de Cetatea. Dacă am fi pierdut azi, ne-ar fi fost greu. Noi am venit la Suceava să jucăm și puteam da lovitura în minutul 91, dar la fel de bine am fi putut să pierdem, mai ales în prelungiri, când la poarta noastră a fost un adevărat asediu. Până la urmă rezultatul a fost echitabil. Doresc succes Cetății și sper să ne reîntâlnim și în sezonul viitor în Liga a II-a!”, a declarat antrenorul oaspeților, Cristian Țermure. Tehnicianul echipei FC Buftea nu a avut nimic de reproșat brigăzii de arbitri care a condus meciul de pe Areni. Cristian Țermure a spus că a avut o oarecare nelămurire la faza penaltiului, însă asistenții săi au văzut hențul comis de unul dintre fundași. „Penalti clar pentru Cetatea Suceava, în rest nu am ce să comentez cu privire la arbitraj”, a declarat Țermure. Homneac și Feraru nu au drept de joc la Ploiești Avertizați cu cartonaș gal-ben de centralul vasluian Ci-prian Amarandei, în jocul cu FC Buftea, fundașul Vasile Fe-raru și atacantul Tudor Hom-neac sunt suspendați pentru meciul de vinerea viitoare, contra CSM Ploiești, partidă contând pentru etapa a XXV-a a eșalonului secund. Cei doi au acumulat fiecare câte patru cartonașe galbene și vor avea drept de joc în disputa cu gruparea prahoveană. Marcatorul celor de la Buftea o vrea pe Cetatea în “C”! Chiar dacă înaintea meciului Ovidiu Murariu a recunoscut că principalele pericole din tabăra celor de la Buftea le vor reprezenta Bogdan Vrăjitoarea și Cristi Vlad, sucevenii nu au reușit să-l anihileze pe fostul atacant al Universității Craiova, acesta marcând, în minutul 59, golul echipei vizitatoare. Mai mult, în primul minut al prelungirilor, Vrăjitoarea i-a pasat excelent colegului din avanposturi, Dan Păun, care a ratat singur cu Rohețki. După meci, în drumul spre vestiare, Vrăjitoarea le-a spus colegilor: “Dă-i încolo de moldoveni! Să pice în C!”.