Handbal, Liga Națională

Victorie falsă a Stelei

CS Universitatea Suceava – Steaua MFA București 25-26 (12-15)
CS Universitatea Suceava rămâne fără victorie în fața Stelei, după ce miercuri seară, într-un meci restant din etapa a XXII-a din Liga Națională, campioana României din sezonul trecut și-a trecut în cont o victorie rușinoasă, scor 25-26, o contribuție importantă în asigurarea succesului lor având-o brigada de arbitri Pavel/State.

CS Universitatea Suceava a început bine meciul și a condus pe tabela de marcaj, scor 5-2 în minutul 8, pentru ca la jumătatea primei reprize „studenții” să aibă aceeași diferență, scor 7-4, un aport deosebit avându-l portarul Iulian Andrei, care a avut nu mai puțin de 5 intervenții reușite în primul sfert de oră. Bucureștenii au marcat de patru ori consecutiv și, astfel, echipa antrenată de Bozo Rudic a trecut pentru prima dată în avantaj, în minutul 19, când tabela arăta 7-8. Pe fondul câtorva inexactități ale suce-venilor în faza de atac, în mi-nutul 24, oaspeții conduceau cu o diferență de două goluri, scor 8-10. Adomnicăi a punc-tat de două ori la rând și a egalat la 10 însă cei care au intrat în avantaj la vestiare au fost oaspeții, scor 12-15. O primă repriză în care Adi Chiruț a marcat 4 goluri, jocul de atac al sucevenilor a scârțâit, iar Pavel și State au etalat o ma-nieră de arbitraj sâcâitoare. Steaua a început excelent repriza secundă și în minutul 33 scorul era 14-18, aceasta fiind cea mai mare diferență cu care Șania&Co. au condus pe parcursul întâlnirii. În minutul 41 tabela arăta 17-20, însă Dospinescu, Adomnicăi și Ignat au marcat de trei ori și CS Universitatea a restabilit egalitatea pentru ca, în minutul 47, sucevenii să treacă în avantaj, 22-21, după un gol superb înscris de Mădălin Țuțu. Arbitrii Pavel/State au inventat un 7 metri, l-au eliminat 2 minute pe Țuțu, au mai oprit un contraatac perfect valabil al sucevenilor și în minutul 54, scorul era din nou egal, 24-24, moment în care Iulian Andrei a apărat o aruncare de la 7 metri. Finalul de joc a fost dramatic. La 25-25, Andrei a avut două intervenții extraordinare, iar Bursuc a ratat singur cu Laufceag. În ultimele secunde, Pavel și State au mai dat un 7 metri foarte ușor oaspeților, care nu au ratat și au câștigat 2 puncte rușinoase, la final ei primin-du-și meritatele fluierături din partea publicului sucevean. Petru Ghervan speră ca jucătorii să se recupereze în timp util pentru meciul cu Krems După încheierea jocului cu Steaua, directorul tehnic al “studenților” s-a dus direct spre arbitrii Pavel și State cu care s-a întreținut preț de câteva secunde. Petru Ghervan consideră că jucătorii suce-veni au luptat pentru o victorie pe care însă nu au reușit să o obțină. “Am ratat foarte mult, iar în apărare am jucat apro-ximativ și asta ne-a costat. Din păcate de ceea ce m-am temut nu am scăpat, dar asta este. Mă bucur că băieții au luptat. A fost un meci tare, în care nu ne-am dat în niciun moment la o parte și sper ca acest lucru să nu ne coste sâmbătă, la meciul cu Krems. Am încre-dere în tinerețea echipei noastre și puterea jucătorilor de a se recupera cât mai repede, pentru că ne așteaptă un alt meci extrem de important”, a declarat la finalul meciului Petru Ghervan. Sâmbătă, de la ora 18, în sala LPS va avea loc meciul retur dintre CS Universitatea Suceava și UHK Krems, contând pentru sferturile de finală ale Cupei Challenge. În Austria, “studenții” s-au im-pus cu 29-26 și au prima șansă la calificare.