Handbal, Liga Națională

Pralea cel voinic și paradele de aur

CS Universitatea Suceava – CSM Medgidia 34 – 26 (19 – 12)
Anunțată ca decisivă pentru un loc de cupă europeană, partida dintre CS Universitatea Suceava și CSM Medgidia a fost un adevărat galop de sănătate al handbaliștilor pregătiți de Petru Ghervan
Studenții s-au impus cu 34-26 și au avut în portarul Bogdan Pralea un adevărat înger păzitor. Diferența de opt goluri prin care gazdele s-au impus ieri a fost aceeași cu care echipa de la malul mării a câștigat meciul din turul campionatului. În fața unei săli arhipline, cele două echipe au intrat repede în joc, viteza și dinamismul caracterizând prima repriză. Bogdan Pralea a apărat o lovitură de la 7 metri încă din debutul meciului, iar parada lui avea să anunțe o prestație de excepție.

După cinci minute de joc, CS Univer-sitatea conducea cu 3-2, însă diferența avea să crească odată cu trecerea timpului. A fost 12-7 pentru handbaliștii suceveni, în minutul 16, după care, pe fondul unor atacuri nefinalizate de ai noștri, formația din Medgidia a reușit să reducă din diferență, scor 13-12, în minutul 23. Ultimele cinci minute ale primei re-prize au consemnat 5 goluri marcate de suceveni, în vreme ce oaspeții nu au mai înscris niciunul, astfel că, la pauză, scorul era 19-12. La adăpostul avantajului cu care au intrat la vestiare, dar avertizați de forța formației din Medgidia, universitarii au început tare și repriza secundă și s-au distanțat la 9 goluri, scor 22-13. Antrenorul med-gidienilor a cerut time out și, la reluarea jocului, oaspeții au început să reducă din avan-tajul sucevenilor. Contraa-tacul gazdelor a funcționat perfect. Când scorul era 27-21, Gavriloaia a înscris, el fiind imitat de Țuțu și Mitrea. Pra-lea a mai avut o intervenție bu-nă la un duel unu contra unu cu Enis Murtaza, iar Brădățan a închis practic conturile întâl-nirii. Cu patru minute înainte de expirarea timpului de joc, CS Universitatea conducea cu 33-23, iar la final scorul a fost 34-26, suficient pentru a con-sidera că elevii lui Petru Ghervan s-au revanșat după eșecul usturător din toamnă. Petru Ghervan, mulțumit de jocul Universității La conferința de presă de după meci, antrenorul Petru Ghervan nu a ezitat să-și fe-licite jucătorii și să le mul-țumească pentru felul în care au pregătit meciul cu CSM Medgidia. Tehnicianul stu-denților consideră că elevii săi au făcut un pas important pentru menținerea în prima jumătate a clasamentului. Ne-am propus pentru acest meci să câștigăm și am reușit acest lucru. De asemenea, ne-am dorit să ne refacem golaverajul după ce în meciul de la Medgidia am suferit o înfrângere severă. Astăzi s-au confruntat două echipe cu stiluri de joc aproape identice, două echipe care se bazează în principal pe viteza jocului. Pe parcursul acestei săptă-mâni am urmărit caseta me-ciului nostru de la Tg. Jiu și încă mai cred că am fi putut câștiga acolo, dar, din păcate, nu am reușit asta. La meciul de azi am beneficiat din nou de un public entuziast, fapt care i-a determinat pe unii jucători să se autodepășească și pentru asta trebuie să le mulțumesc lor și tuturor celor care sunt alături de echipă. Trebuie să recunosc că Pralea a prins o zi foarte bună, la fel și ceilalți jucători, mai ales în faza defensivă, unde în unele momente ale jocului ne-am descurcat foarte bine. Vizavi de aprecierile antre-norului Ion Crăciun pentru jocul universitarilor, tehni-cianul sucevenilor a spus că ele „sunt cu atât mai valoroase cu cât vin din partea unui om care a avut și are în continuare rezultate remarcabile”. În încheiere, Petru Ghervan a ținut să ureze „La mulți ani!” tuturor doamnelor și domni-șoarelor și să mulțumească familiilor jucătorilor care au sacrificat ziua de 8 Martie și au fost alături de elevii săi. „Jucătorii mei au fost proas-peți și prin asta au dat dovadă de profesionalism”, a încheiat Petru Ghervan. Ion Crăciun: „Am pierdut pe contraatac” Ion Crăciun, antrenorul formației CSM Medgidia, s-a declarat dezamăgit de prestația jucătorilor săi în meciul cu Universitatea Suceava și crede că echipa sa va trece prin momente grele, având în vedere programul din următoarele etape. „Știam că ne așteaptă un meci foarte greu la Suceava. Din păcate, greșelile tehnice din atac ne-au pus în mare încurcătură. Atunci când ratezi din situații clare de unu contra unu, cum am făcut noi astăzi, nu ai cum să câștigi. Consider că am pierdut meciul pe contraatac. Îi felicit pe jucătorii suceveni și pe domnii Ghervan și Bi-birig, care pun mult suflet în această formație. Nu am reușit să ne ridicăm la valoarea adversarului și asta mă ne-mulțumește, mai ales pentru că pentru noi urmează meciuri foarte grele. Vom întâlni în următoarele etape pe Dinamo, Steaua și HCM Con-stanța. Așa suntem noi! Jucătorii au lăsat-o mai moale când s-au văzut în prima jumătate a clasamentului și așa am cedat puncte importante în acest retur. De acum trebuie să luptăm pentru a nu intra în zona fierbinte a clasamentului. Noi suntem o echipă care nu beneficiază de o susținere financiară puternică și de aceea avem probleme. În orice caz, obiectivul echipei rămâne evitarea retrogradării”, a concluzionat Ion Crăciun.