Handbal, Liga Națională

CS Universitatea învinge și urcă pe locul 5 !

CS Universitatea Suceava – Poli Izometal Timișoara 29 – 25 (12 – 9)
> Cu un Chiruț în zi de grație, CS Universitatea a spulberat visul bănățenilor de a-și lua revanșa după înfrângerea din meciul tur > Elevii lui Petru Ghervan s-au impus fără probleme în fața Politehnicii Izometal Timișoara și așteaptă acum supermeciul cu Steaua București, din etapa următoare
CS Universitatea Suceava a obținut ieri prima victorie oficială din acest an. Într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii Naționale de handbal masculin, elevii lui Petru Ghervan s-au impus categoric, scor 29-25, în fața Politehnicii Izometal Timișoara. Față de meciul disputat în urmă cu o săptămână, în compania echipei Dinamo Baumit București, sucevenii au prestat un joc mult mai bun. Incert pentru întâlnirea cu gruparea bănățeană, Adrian Chiruț a fost omul numărul 1 al studenților, el marcând nu mai puțin de 9 goluri. De partea cealaltă, vedeta timișorenilor, Cristian Fenici, a punctat de 10 ori, insuficient însă ca echipa sa să obțină un rezultat mai bun la Suceava.

Înaintea acestui meci, antrenorul Petru Ghervan spunea că partida cu Poli Izometal Timișoara va fi una capitală pentru echipa sa. Drept urmare, universitarii s-au mobilizat exemplar și s-au impus fără prea mari emoții. Debutul meciului a fost foarte echilibrat, în minutul 5 cele două formații fiind la egalitate pe tabela de marcaj, scor 2-2. Treptat, gazdele au trecut la cârma întâlnirii și au preluat conducerea, 4-3 (mi-nutul 10), 6-5 (minutul 15). În partea a doua a primei reprize timișorenii au început să cedeze teren în fața sucevenilor care în minutul 23 aveau un avantaj de 6 goluri, pentru ca la pauză scorul să fie 12-9. Repriza a doua a început în forță pentru formația lui Petru Ghervan și după numai 9 minute, gazdele au refăcut diferența de 6 goluri, scor 19-12 în minutul 39. Din acest moment, bănățenii au început o cursă de urmărire care nu a dat însă roade, pentru că Leonard Bibirg a coordonat foarte bine defensiva suceveană. Chiar dacă au beneficiat de 5 ori de superioritate numerică, oaspeții nu s-au mai putut apropia la mai mult de 4 goluri, diferență care era înregistrată cu 5 minute înainte de încheierea partidei. Scorul final, 29-25, a consfințit încă o victorie în dreptul Universității Suceava, a șaptea din a-cest campionat și prima din retur. CS Universitatea a profitat de înfrângerile suferite de Dinamo Baumit și HC Odorhei și se află acum pe locul 5, cu 17 puncte. Au marcat: CS Universitatea Suceava: Adrian Chiruț – 9 goluri, Cristian Adomnicăi – 4, Leonard Bibirig – 3, Florin Dospinescu – 3, Răzvan Gavriloaia – 3, Mădălin Țuțu – 2, Adi Mitrea – 2, Marius Ignat – 1, Cristian Bursuc – 1, Constantin Brădățan – 1. Poli Izometal Timișoara: Cristian Fenici – 10, Marius Sadoveac – 5, Adrian Cristescu – 3, Milos Tica – 3, Adrian Țone – 2, Andrei Grasu – 1. În etapa a XI-a a Ligii Naționale, CS Universitatea Suceava se va deplasa la București pentru a înfrunta Steaua MFA, liderul la zi al campionatului. Partida se va disputa pe 20 februarie, întrucât „militarii” vor juca duminică returul din Cupa Cupelor cu maghiarii de la Veszprem.