Rugbi, Cupa României

Rugbiștii suceveni au fost eliminați din Cupă!

RCM Timișoara – CSM Bucovina Suceava 32-10
Sâmbătă, 10 noiembrie, s-au disputat meciurile din cadrul optimilor de finală ale Cupei României. În această fază a competiției au participat cele 12 echipe din Divizia Națională și 4 formații din Divizia A. Rugbiștii suceveni au pierdut întâlnirea de la Timișoara cu scorul de 10-32. Sportivii antrenați de Constantin Vlad au început slab meciul și au fost conduși cu 7-0 iar la pauză tabela a arătat un avantaj de 12 puncte în favoarea bănățenilor, 17-5.

În partea a doua a meciului, timișorenii s-au distanțat decisiv asigurându-și o victorie confortabilă, 31-10. Pentru suceveni au marcat câte un eseu, Pascari (în prima repriză) și Crețuleac (repriza secundă). Cel mai strâns scor s-a înregistrat la partida Sportul – RC Brașov, unde oaspeții s-au impus doar cu 3-0! Un alt meci interesant a fost între Olimpia și Farul, constănțenii reușind să câștige doar cu 19-8. Una dintre surprize a furnizat-o Constructorul Cleopatra, care a învins pe Poli Iași cu 24-8 și este singura echipa calificată din Divizia A. Iată rezultatele complete ale optimilor: RC Grivița – Steaua Bucu-rești 0-56 RC Bârlad – CSM U Baia Mare 0-47 Constructorul Cleopatra – Poli Iași 24-8 U Cluj – Dinamo Buc.16-32 Olimpia Buc. – Farul 8-19 Martelli Buzău – Metrorex 0-32 Sportul Stud. – RC Bv. 0-3 RCM Timișoara – Bucovina Suceava 32-10 S-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României: Steaua, CSM U Baia Mare, Constructorul Cleopatra, Dinamo, Farul, Metrorex, RC Brașov și RCM Timișoara. Sferturile de finală, semifinalele și finala Cupei României vor avea loc în 2008. În ianuarie va avea loc tragerea la sorți pentru stabilirea programului din sferturile de finală.