Steaua, doar un punct cu Poli Iaşi

> Mare economie de goluri, până acum, în etapa a V-a a Ligii I

FCSB n-a uimit miercuri seară în partida cu Poli Iaşi, din etapa a V-a a Ligii I de fotbal. Chiar dacă ieşenii au contat doar în prima repriză, jucătorii lui Nicolae Dică n-au obţinut cele trei puncte ale victoriei ce i-ar fi ţinut aproape de FC Botoşani, lidera clasamentului. S-a văzut clar, şi în acest meci, că apărarea bucureştenilor poate fi „spartă”. Fără Budescu, păstrat pe bancă după o ruptură musculară, cu Alibec la nici jumătate din forma arătată anul trecut, cu Fl. Tănase deloc eficient şi un Golofca ce nu şi-a găsit încă locul în echipă, nici atacul n-a avut „vână”; sau a avut, dar numai de-un punct.

Ieşenii au marcat primii, repede, în minutul 9, prin Platini. FCSB-iştii au jucat corect, au construit, au avut ocazii mari, dar Poli a rezistat bine, aglomerat, la toate atacurile gazdelor.

După pauză, Gnohere a intrat în locul lui Florin Tănase, iar Texeira în locul lui Pintilii şi, în timp ce ieşenii au ajuns tot mai rar la poarta lui Niţă, bucureştenii au devenit mai ofensivi. În minutul 56 Momcilovic a centrat din stânga şi Tiago Almeida a comis henţ, aşa că… penalti pentru FCSB. L-a executat Gnohere cu o şmecherie de stop înainte de şut şi a înscris.

Cam asta a fost tot la capitolul goluri, deşi Poli Iaşi, pentru care Stoican a făcut toate cele trei schimbări regulamentare, a mai avut o ocazie, două de a marca. Au ratat însă şi bucureştenii, sau mai degrabă a apărat Keleva, portarul oaspeţilor, după o fază frumoasă tare creată de Texeira care l-a pus pe acelaşi Gnohere în postură de şut.

În toate partidele din etapa a V-a s-au marcat goluri cu mare economie sau deloc: FC Botoşani – ACS Poli 1-0, Vii-torul – FC Voluntari 0-0, Astra – Concordia 1-0, Juventus – CSU Craiova 0-1 şi FCSB – Poli Iaşi 1-1.

Încă doi „purii” de-ai lui Hagi la FCSB

Până la meciul cu Sporting Lisabona din preliminariile Champions League, Becali a mai adus doi „purii” la FCSB. După primul, Benzar Daniel, care se dovedeşte o achiziţie inspirată, acesta i-a cumpărat de la Gică Hagi şi pe fratele acestuia, Romario Benzar, şi pe Dragoş Nedelcu, pe care a dat „o căruţă” de bani, 2,7 milioane de euro.

Patronul s-a lăudat cu ei din tribunele Arenei Naţionale, chiar înainte de partida FCSB cu Poli Iaşi.